Ladowanie zdjec

Akcja "Zdrowooczni": okulistyczny patrol w szkołach

2018-04-20 08:56

Lekarze z Oddziału Okulistycznego naszego Szpitala wyruszają z prelekcjami do szkół podstawowych. Radzą m.in. jak gapić się w ekran komputera lub smartfona i zostać przy tym "zdrowoocznym". Na pomysł patroli okulistycznych wpadli radni gmin Kocmyrzów, Luborzyca i Skrzeczówic. - Ubiegłoroczna akcja ZDROWOŻERCY - pokazała dzieciom ile sztucznych dodatków można znaleźć w codziennych posiłkach i smakołykach.
W tym roku chcemy poruszyć równie ważny problem krótkowzroczności u dzieci. Okuliści biją na alarm, że obecnie można tą wadę nazywać epidemią - mówi Katarzyna Konewecka-Hołuj, jedna z pomysłodawców.

Start okulistycznych patroli już 23 kwietnia! Okuliści zdradzą i nauczą dzieci  jak można dbać o oczy aby były jak najdłużej naszym oknem na świat!

Krótkowzroczność pojawia się najczęściej w okresie szkolnym, kiedy to oczy naszych dzieci przez dłuższy czas pracują na bliskich odległościach. Dodatkowo niekorzystnie działa na nie sztuczne oświetlenie. U niektórych dzieci wada pojawia się już w początkowym okresie nauki, w wieku 6-8 lat, a u innych nieco później – 12-15 lat. Coraz częściej występowanie krótkowzroczności u dzieci łączone jest z intensywną praca wzrokową, związaną z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran telewizora lub monitora kom. Szacuje się, że dziecko spędza tak czas nawet do kilku godzin dziennie. Mięśnie oka po dłuższym czasie spędzonym w szkole nad książkami i zeszytami są tak zmęczone jak inne mięśnie po znacznym wysiłku fizycznym. Jednak w przeciwieństwie do takich treningów, oko nigdy nie odpoczywa. Po szkole dzieci odrabiają lekcje, a później spędzają czas przed telewizorem czy komputerem, co w znaczny sposób wpływa na pogorszenie ich wzroku.

23.04 i 25.04 lekarze okuliści z oddziału Okulistyki Dzieci Szpitala Żeromskiego odwiedzą szkoły i przedszkola na terenie gminyKocmyrzów-Luborzycai porozmawiają z dziećmi jak można dbać o oczy aby były jak najdłużej naszym oknem na świat.

Wszystkie dzieci będą mogły również wziąć udział w konkursie plastycznym. Szczegóły na plakcie.

Czekają wyjątkowe nagrody odWK Optyk Wiesław Koczorowskii Urzędu GminyKocmyrzów-Luborzyca.

Patronatu akcji udzielił Starosta Krakowski PanWojciech Pałkaoraz Wójt gminy Pan Marek Jamborski. 

CMS by Quick.Cms