Ladowanie zdjec

Jak smog wpływa na zdrowie naszych dzieci

2018-04-05 14:54

Znamy wstępne wyniki pilotażowego projektu, w ramach którego lekarze z Oddziału Pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie badają stężenie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u uczniów szkół podstawowych. W pierwszym etapie badania podwyższone wartości stwierdzono u 953 dzieci spośród zbadanych 5,5 tys. Oznacza to, że 17,4 % uczniów w trakcie testów miało podwyższone wartości mogące świadczyć o zmianach zapalnych w drogach oddechowych. W maju br., gdy stężenie pyłów będzie w normie, pediatrzy rozpoczną drugi etap projektu, które pomoże im odpowiedzieć na pytanie nurtujące wielu z nas: jaki wpływ ma smog na zdrowie naszych dzieci. To pierwsze badania przeprowadzane na taką skalę w Polsce, w tak dużej populacji, gdyż testom poddano 5,5 tysiąca trzecioklasistów! Projekt jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej Urzędu Miasta Krakowa „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze”.

 

Badanie jest proste, szybkie i bezbolesne: dziecko musi wykonać wdech i dłuższy wydech. W trakcie badania na ekranie komputera widzi orkę, która przepływa przez kolorowe kółka różnej wielkości. Uczeń wówczas dmucha w jednorazowy filtr tak długo, aż orka dopłynie do końca swojej trasy. Dla małych pacjentów to dobra zabawa, zaś dla lekarzy – poważne badanie i możliwość pomiaru stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Jego podwyższone wartości mogą świadczyć o zmianach zapalnych w układzie oddechowym, a zwłaszcza astmie oskrzelowej.

- Zaplanowaliśmy dwa etapy badań: w okresie jesienno-zimowym 2017, kiedy zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (smog) jest największe oraz wiosenno-letnim w 2018 roku, gdy poziom stężenia pyłów jest mniejszy - wyjaśnia lek. med. Marta Czubaj-Kowal, autorka programu i ordynator Oddziału Pediatrycznego szpitala im Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Wstępna analiza pierwszego etapu projektu wykazała, że
953 (17,4%) ogólnej populacji przebadanych uczniów miało podwyższone wartości stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym. 177 dzieci (3,2 %) z ogólnej populacji przebadanych miało stężenia, które znacznie przekraczały normę, co stanowiło 18,6 % wśród grupy dzieci z wynikami nieprawidłowymi. Dobra wiadomość jest taka, że 4521 dzieci (82,6 % ) miało prawidłowe wartości stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym, nawet w dni, gdy powietrze w Krakowie było bardzo zanieczyszczone.

Na wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest jednak za wcześnie.
- Dla określenia zależności między stopniem zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i wynikami naszych pomiarów, konieczne jest przeprowadzeni drugiego etapu badań – zauważa dr Marta Czubaj - Kowal. Podkreśla, że dopiero powtórzone badania w okresie, gdy stężenie pyłów będzie w normie, pozwoli ocenić jaki wpływ ma smog na zdrowie trzecioklasistów  - zarówno zdrowych, jak i ze schorzeniami układu oddechowego.

Aktualnie w wyłonionej grupie uczniów z nieprawidłowymi wynikami testu specjaliści poszerzają diagnostykę pulmonologiczną i alergologiczną.

Rodzice tych pacjentów już otrzymują od nas wyniki badań oraz  w wybranych przypadkach informacje o konieczności poszerzenia diagnostyki – dodaje ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego.

Ramka:

Co to jest tlenek azotu?

Tlenek azotu (NO) jest cząsteczką o wysokiej aktywności biologicznej,odgrywającą istotną rolę zarówno w fizjologii, jak i patologii człowieka. Jego działanie na organizm zależy od stężenia. W niskich stężeniach reguluje homeostazę układu krwionośnego, oddechowego, odpornościowego i przewodnictwo w układzie nerwowym. W wysokich stężeniach działa prozapalnie i cytotoksycznie na organizm człowieka. W ostatnich latach pomiar stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym (FeNO) znajduje coraz szersze zastosowanie w diagnostyce chorób układu oddechowego u dzieci.  Pomiar FeNO jest uznanym biomarkerem w wykrywaniu i monitorowaniu stanu zapalnego dróg oddechowych,  w tym astmy oskrzelowej. 

CMS by Quick.Cms