Ladowanie zdjec

Kiedyś szeptali, dziś mogą mówić

2015-08-31 13:14

Nasi otolaryngolodzy jako jedyni w Małopolsce wszczepiają osobom bez krtani protezy głosowe.

Dzięki nowatorskiemu zabiegowi pacjenci mogą mówić głosem zastępczym zbliżonym do naturalnego, a nauka mówienia trwa niezwykle krótko.

Sama proteza nie stanowi generatora dźwięku, lecz umożliwia fizjologiczny przepływ strumienia powietrza z płuc do gardła - w wyniku tego powstaje głos zastępczy.

Zabieg chirurgiczny polega na wytworzeniu małej przetoki przełykowo-tchawiczej, w której umieszcza się protezę głosową. Implant ten to około dwu centymetrowy silikonowy wałeczek, całkowicie niewyczuwalny przez pacjenta. Posługiwanie się protezą wymaga od pacjenta opanowania i zsynchronizowania trzech czynności:

· nabrania powietrza do ust,

· zatkania palcem otworu tracheostomijnego w szyi,

· mówienia.

Implantacja protezy głosowej daje niemalże stuprocentową gwarancję porozumiewania się głosem. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

Zabiegi wykonuje dr Piotr Morawski i dr Łukasz Szymański, rehabilitacją głosu i mowy z wykorzystaniem protezy u chorych po usunięciu krtani zajmuje się logopeda - mgr Maria Górecka-Lasota.

 

Fot. Michał Gaciarz (Polskapresse)

Relacje o sukcesach naszych Lekarzy:

 
http://krakow.tvp.pl/21401900/krakowski-szpital-przywraca-glos
 
http://krakow.tvp.pl/21401900/krakowski-szpital-przywraca-glos
http://tech.money.pl/medycyna/artykul/lekarz-rosnie-liczba-pacjentow-chetnych-do,33,0,1889825.html

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/nowatorska-metoda-stosowana-w-szpitalu-im-zeromskiego-pozwala-mowic-osobom-bez-krtani/

 

  

CMS by Quick.Cms