Ladowanie zdjec

Nasi lekarze jadą z misją na Madagaskar

2018-10-09 11:36

20 października br. grupa krakowskich lekarzy wyjeżdża na Madagaskar, do prowincji Antsirabe, by tam przez dwa tygodnie charytatywnie leczyć lokalną ludność. To już piąty taki wyjazd do Afryki.

W tegorocznej grupie są chirurdzy, pediatrzy, anestezjolodzy.

Wstępny grafik ich pracy w Antsirabe zakłada, że lekarze przeprowadzą ok. 50 zabiegów, jednak nie wykluczają również ostrych dyżurów. Zaś na konsultację pediatryczne już jest zapisanych…400 dzieci!

Konsultacje, badania, zabiegi będą się odbywać w miejscowym szpitalu.

- Z naszych informacji wynika, że jest to wyjątkowo biedny region. Zapotrzebowanie na opiekę pediatryczną jest olbrzymie. Spróbujemy pomóc - mówi lek.med. Lidia Stopyra, szefowa pododdziału dziecięcego obserwacyjno-zakaźnego w ":Żeromskim".

W ramach misji zorganizowano zbiórkę stetoskopów, których brakuje w szpitalu w Antsirabe. Specjaliści apelują o przekazanie  używanych stetoskopów kolegom na Madagaskarze.

Historia krakowskich misji do Afryki zaczęła się w 2008 r., kiedy pochodzący z Kamerunu Georges Kamtoh, wtedy student Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaproponował polskim lekarzom wyjazd do Kamerunu i przeprowadzenie tam zabiegów i operacji. Pomysł wcielono w życie. Pojechał wtedy m.in. Jerzy Friediger, szef „Żeromskiego” i wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej, który jest w składzie tegorocznej misji.

Polska Fundacja Pomocy Afryce finansuje całe przedsięwzięcie.

 

  

CMS by Quick.Cms