Ladowanie zdjec

Obraz w pigułce

2018-10-09 11:32

Mali pacjenci zaczęli tworzyć "Obraz w pigułce", mieli wylepić z plasteliny "Człowieka na księżycu". Prace starannie sfotografowano w różnych ujęciach. Na podstawie tych zdjęć na Akademii Sztuk Pięknych powstanie obraz. Zobaczymy to na własne oczy już niebawem.

Pomysłodawcą warsztatów plastycznych, które odbędą się w "Żeromskim", jest dr Marcin Kowalik z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Po co to robimy? Pobyt w szpitalu to niestety ni ciekawego i wesołego. Ból, cierpienie, często rozstanie z rodzicami. Staramy się umilać ten czas, który muszą spędzić dzieci na oddziale. Włączamy się w różne ciekawe akcje i projekty, które pozwolą zapomnieć o wszystkich negatywnych momentach kojarzonych ze szpitalem. "Obraz w pigułce" jest jednym z nich.

Projekt składa się z trzech etapów: 1 zajęcia plastyczne w szpitalu; 2 malowanie obrazu;3 odsłonięcie obrazu.

Dzieci przebywające w szpitalu tworzą z plasteliny przestrzenne „makiety” na zadany temat. Do tej pory były to: „Ogród”, „Kosmos” oraz „Za moim oknem”.  - Dzieci na zajęciach uczą się jak stworzyć własną wypowiedź plastyczną na bazie prostego tematu. Pobyt w szpitalu okazuje się nie taki straszny, kiedy można go spędzić na zabawie - mówi dr Marcin Kowalik.

Po warsztatach wolontariusze wspólnie malują wielkoformatowy obraz na bazie modułów wykonanych przez dzieci. - Pierwszym krokiem jest rozplanowanie modułów na płaszczyźnie obrazu. Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania - dodaje pomysłodawca.

Po skończonej pracy odbywa się uroczysty wernisaż  i oficjalne odsłonięcie i przekazanie szpitalowi oraz dzieciom obrazu – dzieło sztuki, którego historia wypływa. 

CMS by Quick.Cms