Ladowanie zdjec

Zaczytana BIblioteka

2018-11-05 14:34
- Książka zdrowieć pomaga - nie wątpią w to założyciele fundacji "Zaczytan org.i" i dlatego fundują szpitalom biblioteki.
Jedną z nich otwarto właśnie na oddziale chirurgii dzieci w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Jest to biblioteka niezwykła, bo książkę, która wesprze w chorobie podczas pobytu w szpitalu, można wziąć sobie na zawsze do domu.
Na półkach nie zabrakło tytułów dla najmłodszych pacjentów, ale też mają w czym wybierać i nastolatkowie.

Uroczystemu otwarciu towarzyszyło spotkanie czytelnicze z krakowskimi aktorami - Marcinem Sianko i Magdaleną Walach.

 Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego od 2014 roku jest objęty opieką Fundacji Zaczytani.org. W tym czasie udało się otworzyć 3 Zaczytane Biblioteki i rozpocząć program bajkoteraputyczny.

Co tydzień wolontariusze fundacji przychodzą do szpitala i prowadzą bajkoterapię. Bajkoterapia to proces, w którym dzieci, dzięki wspólnemu czytaniu, rozmowie i zabawie oswajają swoje uczucia i emocje.

 

Wizyty naszych wolontariuszy pozwalają małym pacjentom łatwiej znieść pobyt w szpitalu. Dzięki wspólnemu czytaniu i rozmowom dzieci identyfikują towarzyszące im uczucia: strach, smutek czy złość. Poznawanie własnych uczuć to ważna lekcja, nie tylko na czas choroby. Przyda im się przez całe dorosłe życie - mówi Katarzyna Nawrocka, rzeczniczka prasowa Fundacji Zaczytani.org

 

Punktem kulminacyjnym uroczystego otwarcia biblioteki było spotkanie z Marcinem Sianko i Magdaleną Walach. Aktorzy przeczytali dzieciom przygody słonia Elmera.

  - Spotkania z małymi pacjentami to ogromna przyjemność. Wystarczy spojrzeć na zasłuchane w bajce dzieci, aby zrozumieć jak dużo dają im takie odwiedzimy. Książki pozwalają małym pacjentom i pacjentkom chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie i trudne, szpitalnej rzeczywistości - powiedział Marcin Sianko

 

 

O Fundacji Zaczytani.org:

 

Zaczytani od 2013 roku promują czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od dwóch lat wolontariusze Fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię. Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek Fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble – ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek na swoich ambasadorów: znanych aktorów, ludzi kultury i sztuki.

Zaczytani.org w liczbach:

•           Zaczytani.org w liczbach:

•           1 170 152 zebranych książek

•           649 zaczytanych bibliotek

•           2131 punktów zbiórek w całej Polsce

•           46 zaczytanych ławek

•           205 wolontariuszy przeszkolonych z bajkoterapii

•           352 spotkania bajkoterapeutyczne z małymi pacjentami, 22 godziny bajkoterapii w każdym tygodniu

  

CMS by Quick.Cms