Ladowanie zdjec

Zróbże cytologię:

2019-03-07 10:21

#ZróbżeCytolgię – 8 Marca z Cytologią.

Małopolski Oddział NFZ w Krakowie oraz Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie zachęca wszystkie kobiety, aby 8 marca w dniu Święta Kobiet zrobiły bezpłatną cytologię. Nasza palcówka również bierze udział w tym wydarzeniu. 8 marca zapraszamy na badania w godzinach 8.00-12.00. Pytania, szczegoły, zapisy: 12 622 94 17.

Cytologia to jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, bezbolesne, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

W Polsce cytologię wykonuje wciąż za mało kobiet. W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 42 126 kobiet (14,64% uprawnionych do badań w programie kobiet).

W tym roku 8 marca kobiety będą mogły zrobić badania w 14 poradniach ginekologicznych, gdzie będą na nich czekać zarówno specjaliści ginekolodzy i położone. 

Badania będzie można wykonać zarówno w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy jak i porady lekarskiej. 

 

Kto może skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy

Program skierowany jest do kobiet wieku 25–59 lat, które są zdrowie i nie odczuwają żadnych dolegliwości, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

Pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej. 

 

Jak przygotować się do badania cytologicznego

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Przypominamy, że badania cytologiczne można wykonywać przez cały rok. Wystarczy umówić się na wizytę/badanie. 

CMS by Quick.Cms