JAK POMAGAMY

17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka, Tomasz Daros, radny Miasta Krakowa zainicjował akcję #fioletowelovedlawczeniakow. Zwracamy się z prośbą o przyłączenie się do akcji i pomoc w zakupie pulsoksymetrów dla wcześniaków z naszego Oddziału Noworodków.

Wszelkie szczegóły na plakacie.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w akcję.

 

PROJEKT „PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI DZIECI W WALCE ZE SMOGIEM”

Dofinansowanie Gminy Miejskiej Kraków: 12993,00 zł.

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata
o zasięgu globalnym. Dotyczy głównie krajów o niskim i średnim poziomie rozwoju, zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z lat 2005  i 2016 zanieczyszczenie powietrza, często potocznie nazywane smogiem zabija rocznie 7 mln ludzi w tym 1,7 mln dzieci. Jedna na 10 śmierci dzieci poniżej 5 roku życia w pewnym stopniu wiąże się  z zanieczyszczeniem powietrza. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z 5 głównych środowiskowych zagrożeń zdrowia publicznego Polska w tym także Kraków jest według raportów WHO, UE i UNICEF w czołówce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Według polskich statystyk, zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych dla Polski i województwa małopolskiego przewlekłe schorzenia układu oddechowego są jednym z głównych problemów zdrowotnych Małopolski.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi realne zagrożenie zdrowotne dla populacji dziecięcej w Polsce, a w szczególności dla układu oddechowego.

Smog wg. badań opinii publicznej należy do głównych obaw zdrowotnych w naszym kraju 15% Polaków boi się zanieczyszczonego powietrza, a dla 92% stanowi on rzeczywisty problem. Pomimo tego ponad 60% mieszkańców woj. małopolskiego uważa, że oddycha powietrzem dobrej jakości.

Podnoszenie świadomości i poszerzenie wiedzy na temat zanieczyszczenia i sposobów ochrony przed nim w głównej mierze należy przeprowadzić wśród populacji dzieci. Dzieci to przyszli konsumenci, którzy niebawem staną się tymi decyzyjnymi dorosłymi. To, czego ich nauczą się teraz, w dużej części lub w całości zostanie z nimi w przyszłości. Tylko powszechny i wysoki poziom wiedzy ekologicznej może zagwarantować poszanowanie środowiska przyrodniczego oraz racjonalne gospodarowanie jego zasobami; stan zdrowia dorosłych i dzieci.

Projekt jest zadaniem pilotażowym obejmującym w tej edycji Dzielnicę Nowa Huta i przewidujący kontynuację założonych zadań w następnych latach w kolejnych dzielnicach Krakowa. Docelowo pełny projekt obejmie dzieci całej Gminy Miejskiej Kraków.

1. Przeprowadzenie prelekcji tematycznych we wszystkich siódmych klasach w 15 szkołach
w Dzielnicy Kraków-Nowa Huta na temat zanieczyszczenia powietrza i sposobów  ochrony przed jego niekorzystnym wpływem na zdrowie.

2. Zorganizowanie konkursu plastycznego i literackiego na hasło antysmogowe wśród uczestników projektu.

3. Zorganizowanie akcji czytania dzieciom, pacjentom Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie utworów o tematyce proekologicznej i prozdrowotnej przez znane osoby.

4. Zorganizowanie konferencji interdyscyplinarnej poświęconej tematyce zanieczyszczenia powietrza i realnego zagrożenia zdrowotnego dla populacji dziecięcej w Krakowie.

5. Przeprowadzenie ankiety oceniającej i waloryzującej stan wiedzy dzieci na temat zanieczyszczenia powietrza ,jego wpływu na zdrowie i sposobów poprawy jego jakości.

6. Szeroka kampania informacyjno-edukacyjna w mediach społecznościowych oraz w radiu, prasie, telewizji, edycja i druk ulotek tematycznych.

Projekt trwa do końca grudnia 2023 r.  Warsztaty antysmogowe odbywały się w okresie październik- grudzień 2023 r.

13 grudnia br. o godz. 14. w Teatralnym Instytucie Młodych jest organizowana I Konferencja Antysmogowa dla Nauczycieli i Uczniów. Wstęp bezpłatny. Program poniżej.

program konferencja 

Krakowskie teatry szyją nam kombinezony

Już w pierwsze dni pandemii wzięła się za szycie masek. Teraz opanowała szycie kombinezonów z profesjonalnej tkaniny hydrofobowej. Alina Kamińska, aktorka teatru Bagatela i prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie, zachęciła krakowskie teatry do pomagania. Od kilku dni w pracowniach krawieckich teatru Bagatela i teatru im. Juliusza Słowackiego powstaje 2,5 tys. kombinezonów i fartuchów ochronnych. Już dziś pierwsze sztuki trafią do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

 

– To, z czego jesteśmy najbardziej dumni to reakcja i postawa naszej ekipy. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na nasze dwie fantastyczne pracownie krawieckie – damską i męską (…), oraz kierowników technicznych, którzy od razu zareagowali na sytuację pandemii” – mówił dyrektor sceny Krzysztof Głuchowski dla PAP. – Jestem dumny, że mam ekipę, która potrafi w ten sposób, niesamowicie zareagować – i trwać  – dodał.

 

Alina Kamińska, inicjatorką akcji, dodaje:

– Nasi nieocenieni krawcowe i krawcy zszywają elementy wykrojone laserowo z ponad 3 tys. metrów bieżących tkaniny hydrofobowej, której ochronną przydatność zaakceptował szpital. Zdradza, że nie było to łatwe przedsięwzięcie, ani tanie. Profesjonalne materiały i dodatki, które sprawdzą się w pracy w szpitalu, są drogie. Ale dzięki bezinteresownej pracy krawcowych koszt kombinezonów ostatecznie jest znacznie mniejszy niż u producentów.

– Ponadto firma Yeti nam zafundowała za darmo krojenie laserowe ogromnej ilości tkaniny To olbrzymia pomoc! Dziękujemy wszystkim, kto nas wsparł w zakupie materiałów. Gdyby nie pomoc dobrych ludzi, nie dalibyśmy rady. Potrzeb jest wiele, chcemy pomagać, dlatego prosimy o wsparcie

Konto Stowarzyszenia:

41 12404588 1111 0010 8566 0833

27, 28, 29 i 31 grudnia br. aktorzy Teatru Ludowego i lekarze z „Żeromskiego”  przy Dużej Scenie i Pod Ratuszem będą zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla małych pacjentów Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Pomóż i Ty w naszej świątecznej akcji „Puszka dla chorego maluszka”.

TE KOBIETY POTRAFIĄ SIĘ DZIELIĆ

Znają się od lat, świetnie się dogadują, ale mają też energię i chęć pomagania innym. Postanowiły więc działać. Trzy znane kobiety: Alina Kamińska, Małgorzata Bogajewska, Marta Czubaj- Kowal – aktorka, reżyserka, lekarka  organizują świąteczną zbiórkę pt. „Puszka dla chorego maluszka” i zachęcają krakowian do wsparcia ich akcji. 27, 28, 29 i 31 grudnia aktorzy Teatru Ludowego i lekarze z „Żeromskiego” będą zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla małych pacjentów Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

– Zapraszamy do teatru, aby spędzić miły, przedświąteczny wieczór z kimś bliskim. A szczególnie zachęcamy do spotkania ze Sztuką w Teatrze Ludowym na scenie w Nowej Hucie oraz Pod Ratuszem – 27, 28, 29 i 31 grudnia. Będzie wówczas też okazja ,by uczynić coś dobrego dla chorych dzieci – zachęca Alina Kamińska, nowowybrana prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala im. S. Żeromskiego.

Na  „Kolację dla głupca” na Dużej Scenie 27 grudnia wybiera się także Jerzy Fedorowicz, senator RP. – Chętnie przed spektaklem postoję z „Puszką dla chorego maluszka”. Najlepszy moment, aby dzielić się i zachęcać do tego innych – dodaje.

Za pieniądze, którymi zechcą się podzielić krakowianie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala zakupi m.in. aparat do szybkiej diagnostyki, wózek reanimacyjny, fotel do pobierania krwi. Pomysłodawczynie akcji nie wątpią, że uda się uzbierać niezbędną kwotę.

– Najbardziej nam zależy na sprzęcie, który pozwoli lekarzom szybko podjąć decyzję, gdy do szpitala trafia dziecko w stanie ciężkim i wymaga natychmiastowej pomocy – zaznacza Marta Czubaj – Kowal, szefowa Pediatrii w „Żeromskim” i wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala. – W szpitalu trwa remont, nieustannie też odnawiamy sprzęt, ale potrzeby wciąż są ogromne. Dlatego każda pomoc jest dla nas niezwykle ważna – zaznacza.

Osoby, które chcą wesprzeć akcję „Puszka dla chorego maluszka”, mogą wpłacać także datki na konto Stowarzyszenia: 41 1240 4588 1111 0010 8566 0833.

– Trzeba pomagać. Po prostu. –  mówią z uśmiechem pomysłodawczynie „Puszki dla chorego maluszka”.

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.”                                                                                                                                                                                       Dante Alighieri

 

 Pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie i pomoc w zbiórce pieniędzy na środki ochrony osobistej personelu medycznego oraz na sprzęt niezbędny w opiece nad pacjentami z COVID -19. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że Pan zechciał nam towarzyszyć w tym trudnym czasie, zwłaszcza że potrzebujących w Polsce jest teraz bardzo dużo. Przekonaliśmy się, że Stowarzyszenie i sam Szpital ma wielu Przyjaciół! Dziesiątki firm
i fundacji, instytucji oraz ogromna ilość prywatnych osób wspierało nas podczas epidemii.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Waszą solidarność społeczną!

Ważny był każdy rodzaj pomocy – tłumaczenie dokumentacji, której złożenie było niezbędne, aby pozyskać dodatkowe pieniądze; dobre słowa, myśli, bieżące dostarczanie przyłbic, masek, rękawic, kosmetyków, żywności oraz przekazywanie funduszy na nowy sprzęt i środki ochrony osobistej.

Dziękujemy raz jeszcze, że pomogliście medykom Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie profesjonalnie i bezpiecznie opiekować się pacjentami.

„Hojność polega nie na tym, by dawać dużo,  ale na tym, by dawać w odpowiedniej chwili.”  Jean de La Bruyere

W obliczu pandemii Coronavirusa Covid-19 i wzrastającej ilości zachorowań w Polsce lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny stają w obliczu ciężkiej pracy i walki o zdrowie i życie każdego pacjenta.

Aby leczenie i opieka były skuteczne personel medyczny bezwzględnie musi być prawidłowo zabezpieczony i chroniony przed zakażeniem zgodnie z wytycznymi WHO.

Wobec znacznych niedoborów środków ochrony osobistej dla personelu medycznego Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich Firm, Instytucji, Fundacji, Organizacji ,Stowarzyszeń oraz osób fizycznych o pomoc w zbieraniu środków na wsparcie i wyposażenie personelu Szpitala w tym zakresie.

Brakuje jednorazowych fartuchów, kombinezonów, maseczek, czepków, okularów ochronnych, rękawic, ochraniaczy na obuwie, środków higieny i dezynfekcji.

Potrzebne będą również dodatkowe słuchawki lekarskie, inhalatory indywidualne dla pacjentów, termometry, pościel, ręczniki i inny drobny sprzęt medyczny.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc!

WPŁATY PROSIMY DOKONYWAĆ NA KONTO STOWARZYSZENIA Z DOPISKIEM:

COVID 19 –  ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ DLA PERSONELU MEDYCZNEGO

NR.KONTA

41 1240 4588 1111 0010 8566 0833

Dziękujemy w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala Specjalistycznego im Stefana Żeromskiego w Krakowie: Marta Czubaj-Kowal; Alina Kamińska

Zakup komfortowych mebli do poczekalni ginekologiczno – położniczej w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

Starania sponsorów zainteresowanych zakupem komfortowych sof dla pacjentek poradni ginekologiczno – położniczych były dla Stowarzyszenia priorytetowe. Zależało nam też na estetycznym otoczeniu: przy Oddziale Ginekologiczno – Położniczym utworzyliśmy coś w rodzaju kameralnej galerii sztuki z pracami krakowskiego artysty Jana Bosaka. Panie w oczekiwaniu na wizytę, konsultację lub badanie przebywały w pięknym otoczeniu, podziwiały obrazy i grafiki. Brakowało tylko wygodnych mebli. W  Szpitalu rocznie rodzi się ponad 2,5 tys. maluszków. „Żeromski” wygrywa ogólnopolskie rankingi „Obywatel mama”, „Rodzić po ludzku”. Zapewnia najlepszą opiekę, ale niestety jeszcze nie gwarantuje też najlepszych warunków.

Dyrekcja stara się, aby pacjentki w naszym Szpitalu czuły się godnie i komfortowo w najważniejszym momencie swojego życia. W tym roku wyremontowano za 7,2 mln zł kilka odcinków Oddziału: ginekologia operacyjna, położnictwo, patologia ciąży. Oddział uzyskał nowe życie: są kolorowe pościeli, jasne ściany, kameralne sale(2 i 3 osobowe), żaluzje, łazienka przy każdej Sali. Za te kwotę wybudowano nową salę operacyjną. Na modernizację Oddziału udało się pozyskać pieniądze z UE i budżetu miasta Krakowa.  Przeznaczone zostały na najważniejsze i najpilniejsze potrzeby. Niestety na wszystkie nasze plany inwestycyjne i zakupowe zabrakło pieniędzy. Utworzenie wygodnych warunków, dla przyszłych mam – Stowarzyszenie wzięło na siebie.

 

Ponad 2,6 tys. kobiet, które w ciągu roku pojawiają się w poradni gin.-położniczej i to po kilkanaście razy, ma możliwość spędzić czas miło, przyjemnie, wygodnie. Stowarzyszenie podkreśla, że pacjentki w ciąży powinny oczekiwać na wizytę w  godnych warunkach.

Poradnia jest już wyposażona w piękne estetyczne sofy.

Zazwyczaj w publicznych jednostkach do tej pory mało uwagi zwracano na komfort i wygodę. Na szczęście to się zmienia. Stowarzyszenie także przyczynia się do tych zmian, realizując ww. zadanie. Otoczenie musi piękne, estetyczne, miłe i wygodne, a zwłaszcza w szpitalu.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala było organizatorem Jubileuszowej Wystawy Fotograficznej. Relacja z wydarzenia poniżej:

„Żeromski” obch

odzi swoje 65-lecie i jak każdy porządny jubilat starannie zadbał o zdjęcia pamiątkowe. Wystawę fotograficzną pt. „Szpital znany i nieznany” można było oglądać od 6 do 14 listopada br. w Holu Kamiennym w Urzędzie Miasta Krakowa, później i teraz w ścianach nowohuckiego „65-latka” – na os. Na Skarpie 66. Wystawa fotografii Szpitala to nie tylko wydarzenie artystyczne, dla miłośników historii Nowej Huty to także doskonała okazja na poznanie kolejnego ważnego miejsca na mapie miasta.

Fotografia jest najlepszym cytatem rzeczywistości, stąd pomysł dyrekcji Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie na zorganizowanie dnia otwartego dla fotografów w „Żeromskim” i konkursu fotograficznego pt. „Szpital znany i nieznany”.  

Trzeba powiedzieć wprost, że „otwarcie” wszystkich oddziałów, w tym bloku operacyjnego, dla ponad 50 zarejestrowanych na wydarzenie fotografów nie należało do prostych przedsięwzięć.  Ale warto było zaryzykować i wpuścić do siebie ludzi z aparatem. Każdy z nich uchwycił „swój” szpital, pokazał na nowo to co już – wydawałoby się – jest znane. I co najważniejsze: prócz fotografii oddał widzowi coś więcej – kawałek swojego świata.

I o to chodziło: z jednej strony pokazać codzienną pracę lekarzy i pielęgniarek, z drugiej  –  krótki fragment życia ludzi, którzy znaleźli się na łóżku szpitalnym. Przeżywają tu najdramatyczniejsze momenty, ale też i te najszczęśliwsze, gdy po raz pierwszy tulą w ramionach swoje długooczekiwane dziecko.

– Szpital wbrew pozorom to nie tylko cierpienie i ból, ale też radość, ulga, powrót do zdrowia! – zaznacza dr n.med. Jerzy Friediger, dyrektor  Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie 

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie

– Ucieszyło nas to, że zdjęcia nie były banalne – zauważa Joanna Urbaniec, członek jury. –  Zaskoczyła też ich różnorodność. Uczestnikom konkursu udało się wykonać fotografie poruszające, intrygujące, odkrywcze; wykazali się wyjątkową wrażliwością. Oceniliśmy ich wysoki i wyrównany poziom i postanowiliśmy nie przyznawać pierwszego miejsca – mówi Urbaniec.

Jury wybrało w sumie 17 zdjęć, i to właśnie te fotografie tworzą wystawę pt. „Szpital znany i nieznany”. Ich autorzy dowiedzą się o wynikach konkursu i swojej wygranej dopiero na uroczystym otwarciu wystawy.

Jeśli i Państwo chcecie zobaczyć na własne oczy znany nieznany „Żeromski”, zapraszamy na wernisaż pokonkursowej wystawy, który odbędzie się 6 listopada o godz.10 w Holu Kamiennym w Urzędzie Miasta Krakowa – przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Patronatem honorowym wydarzenie objął prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski i przewodniczący rady Miasta Krakowa – Dominik Jaśkowiec. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Po 14 listopada wystawę można będzie zobaczyć w szpitalu – os. Na Skarpie 66.

Jury: Bogusław Świerzowski , dziennikarz, fotoreporter Krakow.pl; Katarzyna Gądek, wicedyrektor Wydziału ds. Turystyki UMK, Joanna Urbaniec fotoreporter Polskapress, Grzegorz Ziemiański, dziennikarz, bloger, fotograf portal Nowohucianie.