Lekarze jak z bajki

17 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z covid -19 wcieli się w postacie z bajek w niecodziennym kalendarzu pt. „Lekarze jak z bajki”. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna jest jednym z realizatorów charytatywnego projektu. Dochód ze sprzedaży bajkowo-lekarskiego kalendarza zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w naszym regionie.

W czasie pandemii w relacje „lekarz – pacjent” wkroczyły dziwne stroje – kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, które nie tylko utrudniają zbadanie pacjenta, ale przede wszystkim uniemożliwiają rozmowę, dotyk, zasłaniają uśmiech. Dzięki akcji „Lekarze jak z bajki” chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje – to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić.

Przymiarki w Teatrze Groteska do sesji fotograficznej trwają od kilku dni.  W niezwykłym kalendarzu nie zabraknie Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków. W role wcielili  się m.in. lekarze z naszego szpitala: Weronika Pikul, anestezjolog; Michał Sokołowski, pediatra i Małgorzata Kloch, kardiolog.

Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

Organizatorzy akcji: Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,  Szpital  im. S. Żeromskiego w Krakowie, Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu z medykami, sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska. Mecenasem kalendarza „Lekarze jak z bajki” jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.