Nowe świadczenia w Poradni Otolaryngologicznej

Uprzejmie informujemy, że lista świadczeń w naszej Poradni Otolaryngologicznej od stycznia br. jest poszerzona o dwa badania:

– VNG – to badanie błędnika pozwalające wyjaśnić, dlaczego pacjent ma zawroty głowy

i

– Otoemisja – inaczej emisja otoakustyczna.

Wszelkie informacje udzielamy pod numerem telefonu 12 62 292 83 lub 12 622 92 89.

Badania wykonujemy codziennie w godz. 8-15.

– VNG – videonystagmografia polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze. Na podstawie tych danych można oceniać uszkodzenia części układu równowagi typu obwodowego lub ośrodkowego.

Przygotowanie:

Pacjent nie powinien przez 48 godzin przed badaniem przyjmować leków wpływających na centralny układ nerwowy (np. leki uspakajające, niektóre leki stosowane w leczeniu zawrotów głowy).
Dzień przed badaniem nie powinno się pić alkoholu.
Na badanie należy zgłosić się przynajmniej 4 godziny po posiłku, ponieważ drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak: zawroty głowy, oczopląs, nudności, a czasem wymioty.
Kobiety nie powinny mieć pomalowanych oczu (szczególnie rzęs).

– Otoemisja – inaczej emisja otoakustyczna opiera się na rejestracji bardzo cichego sygnału akustycznego, który powstaje w ślimaku (najważniejszej części ucha wewnętrznego, z wyglądu przypominającej muszlę ślimaka) na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych. Im lepsza funkcja ślimaka, tym poziom odpowiedzi jest wyższy. Badanie jest czułe i pozwala ocenić głównie możliwości słyszenia.

Otoemisja akustyczna to nieinwazyjne i w pełni bezbolesne badanie. Wynik badania prezentowany jest w formie wykresu zwanego DP-gramem. Znany jest od razu po wykonaniu otoemisji akustycznej.

Ponadto przypominamy, że w Poradni Otolaryngologicznej wykonujemy także inne badania słuchu:

– Audiometria – to badanie słuchu, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej. Można je także zrobić, jeśli w pracy pacjent jest narażony na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne).

Audiometria określa próg słyszenia tonów o różnej częstotliwości oraz bada cechy słyszenia nadprogowego, takie jak: zmęczenie słuchowe, zdolność rozróżniania przyrostów natężeń, rozróżniania niewielkich zmian częstotliwości itd.

Badanie trwa około 20 min.
Badanie słuchu nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Z uwagi na konieczność współpracy nie może zostać przeprowadzone u małych dzieci (poniżej 6 roku życia).
Wynik badania: wynik prezentowany jest w formie wykresu i jest dostępny zaraz po badaniu.

– Tympanometria – jest obiektywną, nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym, a określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej). Tympanometrię wykonuje się w przypadku podejrzenia różnych rodzajów niedosłuchu oraz niedowładu nerwu twarzowego.

Przebieg badania: Do ucha pacjenta wprowadzana jest specjalna gumowa zatyczka, która ma za zadanie uszczelnić ucho. Tympanometr rejestruje zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Dodatkowo podczas tego badania słuchu przeprowadzane są pomiary odruchu mięśnia strzemiączkowego. Pacjent słyszy wówczas charakterystyczne dźwięki o różnych częstotliwościach. Badanie trwa około kilku minut.
Podczas badania słuchu pacjent powinien mieć lekko uchylone usta i nie może w tym czasie nic mówić. Wynik badania: wynik prezentowany jest w formie wykresu i jest dostępny zaraz po badaniu.

Badania wykonuje mgr Magdalena Zięba, specjalista w dziedzinie badań audiometrycznych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Badania można wykonać w ramach ubezpieczenia, ale również odpłatnie(cennik w zakładce – usługi komercyjne).