Obraz w pigułce znowu w „Żeromskim”

Fundacja „Obraz w pigułce” rozpoczęła nowy projekt artystyczny. Tym razem pod okiem fachowców z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie mali pacjenci „Żeromskiego” tworzą „Miasto idealne”. Pierwsze warsztaty już się odbyły. Kolejna edycja – 17 lipca br,a 24 lipca zapraszamy na wernisaż. Projekt powstał z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia budowy Nowej Huty.

Szpital leczy, rodzice pocieszają i trzymają za rękę. My przynosimy codzienny, zewnętrzny świat i radość tworzenia – mówi dr hab. Marcin Kowalik, artysta i prezes Fundacji „Obraz w pigułce”.

Dzieci stworzą plastelinowe przestrzenne projekty – makiety. Ich tematem jest „Miasto idealne”.

Następnie, prace będą przeniesione na wielkoformatowe płótno z namalowaną wcześniej wariacją układu ulic Nowej Huty. Obrazy będą malowali wolontariusze pod okiem dr hab. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania – tłumaczy artysta.

Na koniec obraz wróci do szpitala i dzieci, które go projektowały. Mali pacjenci zobaczą, jak ich prace zinterpretowali dorośli. Na uroczysty wernisaż zostaną zaproszone wszystkie osoby związane z projektem.

Miasto idealne?

70 lat temu rozpoczęła się budowa krakowskiej Nowej Huty, miasta w mieście zaprojektowanego zupełnie od podstaw. Tadeusz Ptaszycki jako główny projektant chciał, aby było to miasto idealne. Fundacja „Obraz w pigułce” wykorzystując pretekst, jakim jest okrągła rocznica budowy dzielnicy, wspólnie z dziećmi postanowiła odpowiedzieć na pytanie w jakim mieście chciałyby mieszkać i jak wygląda miasto idealne. Przez 70 lat zmieniły się zarówno wymagania jak i potrzeby mieszkańców. Pora więc na nową wizję przestrzeni miejskiej.

Projekt „Miasto idealne” jest współfinansowany przez Miasto Kraków.

Fundacja „Obraz w pigułce”

„Obraz w pigułce” to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik.  Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja „Obraz w pigułce”.

Mali Pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze,  jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.

Terminarz:

18 czerwca, godz. 10.00 – warsztaty z dziećmi na Oddziale Dziecięcym Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

19 czerwca – 20 lipca – malowanie obrazu w Klubie OWP przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie; Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego malowania. Kontakt: Adriana Foryś, tel. 501-729-907.

Film z warsztatów, które odbyły się w Warszawie: https://www.youtube.com/watch?v=qZLzmdrHp40

24 lipca – wernisaż na Oddziale Dziecięcym Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.