Porody rodzinne na razie bez zmian

Drogie Pacjentki,miłe Przyszłe Mamy

na razie nie rezygnujemy z porodów rodzinnych. Sytuacja epidemiologiczna zmienia się, prosimy śledzić „Aktualności”, nasz profil FB, w razie jakichkolwiek zmian będziemy informowali na bieżąco.

Proszę uważnie przeczytać poniższy komunikat.
W porodach rodzinnych obowiązują ZASADY, których przestrzeganie będziemy egzekwować.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie wznawia możliwość towarzyszenia przy porodzie fizjologicznym osobie bliskiej – tzw.  poród rodzinny.
W związku z sytuacją epidemiologiczną dotycząca ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, powodującego COVID-19 obowiązują zasady:

1. Osoba wskazana przez Rodzącą jako towarzysząca Jej przy porodzie, przed wejściem do Oddziału Ginekologiczno- Położniczego podlega wstępnej ocenie stanu poprzez:
  • wywiad epidemiologiczny,
  • pomiar temperatury ciała,
  • wypełnienie i podpisanie ankiety dotyczącej jej stanu zdrowia; ankietę dołącza się do dokumentacji medycznej Rodzącej.
  1. Warunkiem udziału w porodzie rodzinnym jest brak objawów infekcji i negatywny wywiad epidemiologiczny.
  2. W Oddziale Ginekologiczno – Położniczym osoba towarzysząca Rodzącej, zobowiązana dezynfekować ręce, założyć jednorazową odzież ochronną oraz nową maseczkę ( środki ochrony osobistej zapewnia Szpital).
  3. Obowiązuje zakaz poruszania się po Oddziale. Osoba towarzysząca nie opuszcza sali porodowej, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego, stara się zachować maksymalny dystans do personelu medycznego, często dezynfekuje ręce. Osoba towarzyszącą może być przy Rodzącej tylko w trakcie przebywania na sali porodowej. W razie decyzji o rozwiązaniu porodu drogą zabiegu lub cięcia cesarskiego(także planowego), nie dopuszcza się obecności osoby towarzyszącej na sali operacyjnej, ale po zabiegu zapewniamy Osobie Towarzyszącej kontakt z dzieckiem. Jeśli osoba towarzysząca zdecyduje się na samowolne opuszczenie sali porodowej, już w żadnym wypadku nie będzie mogła powrócić do niej.
  4. Po porodzie i około 2 godzinach od zakończenia porodu osoba towarzysząca Rodzącej opuszcza salę porodową.
  5. Osoba towarzysząca Rodzącej przy porodzie zobowiązana jest przestrzegać zaleceń personelu medycznego.

Osobom towarzyszącym przy porodzie rodzinnym zabrania się:

1. Palenia tytoniu, spożywania napojów alkoholowych.
  2. Zachowania, stwarzającego zagrożenie bezpieczeństwa dla Rodzącej, swojego i personelu.
  3. Niestosownego/agresywnego zachowania wobec personelu.

W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad Szpital zastrzega sobie prawo cofnięcia zgody na poród rodzinny z osobą towarzyszącą.

W sytuacjach losowych Szpital zastrzega sobie prawo cofnięcia zgody na poród rodzinny z osobą towarzyszącą.

Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren Szpitala. Zatajenie powyższych okoliczności stanowi podstawę odpowiedzialności karnej ściganej z urzędu.