„Witajcie w XXI wieku”: „Żeromski” przechodzi kolejny etap gruntownego remontu

W „Żeromskim” zakończył się kolejny etap generalnej modernizacji i przebudowy. Do dyspozycji pacjentów są przygotowane trzy oddziały: Chorób Infekcyjnych i Pediatrii; Obserwacyjno – Zakaźny dla Dorosłych oraz Dermatologiczny. Gruntowny remont tych jednostek oraz ich wyposażenie w komfortowe meble i nowoczesny sprzęt kosztował 14 mln zł. Z funduszy unijnych ( ok.6 mln zł) oraz dofinansowania z budżetu miasta (8 mln zł) udało się ocieplić budynek, dostosować go do obowiązujących norm sanitarnych oraz przeciwpożarowych; wymienić wszystkie instalacje, zakupić nowe meble. Uroczyste otwarcie z udziałem Jacka Majchrowskiego, prezydenta Miasta Krakowa: 11 grudnia, godz.14.30.

Największą metamorfozę przeszedł Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii: dzięki przebudowie zyskał znacznie więcej przestrzeni, aktualnie jest najlepiej wyposażonym oddziałem chorób infekcyjnych w Polsce.

– Każda z 20 sal ma oddzielny węzeł sanitarny i śluzę. Dodatkowo sześć z nich to sale z podciśnieniem, przygotowane do hospitalizacji najciężej chorych – mówi Maria Dzięgiel, zastępca dyrektora ds. technicznych. – Najważniejsze dla nas było utworzenie pełnej izolacji dla 20. dzieci jednocześnie i to nam się udało – dodaje. Pozostali mali pacjenci są leczeni w większych 2-3 osobowych salach. Odetchną z ulgą także rodzice, dla których zakupione zostały wygodne rozkładane fotele z zamontowaną półką na rzeczy osobiste. W oddziale nie zabrakło także miejsca na pokój zabaw. Gdy zaś będzie ciepło, dzieci wraz z rodzicami będą mogli odpocząć w pięknym dużym ogrodzie.

Ciasne i ciemne sale, stare brodziki, okna i brzydkie wnętrza: to przeszłość pawilonu, w którym zakaźnicy i dermatolodzy opiekują się chorymi. Po remoncie pacjenci Oddziału Dermatologicznego i Obserwacyjno – Zakaźnego dla Dorosłych będą leczeni w mniejszych, wygodnych kilkuosobowych salach, wyposażonych w nowe łóżka i szafki do przechowywania rzeczy osobistych z własnymi łazienkami.

Dr n.med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie zaznacza, że wyremontowany budynek zajmowany przez zakaźników i dermatologów jest kolejnym, który przeszedł gruntowny remont.

– Generalną modernizację szpitala rozpoczęliśmy półtora roku temu i ona cały czas trwa – mówi dyr. Jerzy Frieidger. – Na prace – podzielone na kilka etapów – mamy łącznie ponad 48 mln zł. 19 mln zł na ten cel udało się pozyskać z funduszy unijnych, resztę z własnego budżetu dołożyło miasto Kraków. Zaś odnowienie i przebudowa uroczyście otwieranych teraz trzech oddziałów kosztowało 14 mln zł – dodaje.Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się remont kolejnych dwóch

oddziałów: Neurologiczny oraz II Interna.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie
Font Resize
Wysoki kontrast