22 stycznia – Środa z profilaktyką – Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W najbliższą środę – 22 stycznia br.  Szpital Specjalistyczny  im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie i małopolski oddział NFZ w ramach Środy z Profilaktyką zapraszają na bezpłatną cytologię

W ramach Środy z Profilaktyką w godz. 9.00 – 12.00 w Poradni Ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię – mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 lat nie wykonywały cytologii, pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej. Oprócz tego przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

Cytologię wykonujemy za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17.

Cytologia to bezpieczne, bezbolesne i jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich umiera dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Jak przygotować się do badania cytologicznego

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Lekarz czy położna – kobieta ma wybór

Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka, czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych w ramach (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.

Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.