22 stycznia – Środa z profilaktyką – Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

W najbliższą środę – 22 stycznia br.  Szpital Specjalistyczny  im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie i małopolski oddział NFZ w ramach Środy z Profilaktyką zapraszają na bezpłatną cytologię

W ramach Środy z Profilaktyką w godz. 9.00 – 12.00 w Poradni Ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię – mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 lat nie wykonywały cytologii, pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej. Oprócz tego przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

Cytologię wykonujemy za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17.

Cytologia to bezpieczne, bezbolesne i jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich umiera dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Jak przygotować się do badania cytologicznego

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Lekarz czy położna – kobieta ma wybór

Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka, czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych w ramach (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.

Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Font Resize
Wysoki kontrast