Co to jest e-papieros i co zawiera? Czy używanie e-papierosów jest mniej szkodliwe niż zwykłych? Gdzie wymyślono e -papierosy i czy to prawda, że w niektórych krajach jest absolutny zakaz ich sprzedaży? - na te i inne pytania szukano odpowiedzi podczas konferencji "Daj popalić nałogowi" dla uczniów szkół średnich zorganizowanej przez Fundację Zdrowia Publicznego i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Dr n. med. Marta Czubaj-Kowal, ordynator Oddziału Pediatrycznego, była jedną z prelegentek, wygłosiła wykład pt. "WPŁYW PALENIA TYTONIU I E-PAPIEROSÓWNA ZDROWIE DZIECI I MŁODZIEŻY "
Badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71% w porównaniu do osób niepalących.
Naukowcy udowodnili, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym są bardziej szkodliwe. Najbardziej niebezpieczne są dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Do skutków ubocznych palenia e-papierosów zaliczamy:
Powyższe czynniki zwiększają ryzyko udaru i zawału serca.
Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zwiększenie aktywności współczulnej układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację organizmu. Jego pobudzenie powoduje wzrost ryzyka chorób serca, ponieważ zwiększone uwalnianie adrenaliny wpływa na pracę tego narządu. Osoby palące e-papierosy sięgają po nie bardzo często, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny niż po spaleniu kilku zwykłych papierosów. Nie jest zatem prawdą, że e-papieros pomaga rzucić nałóg. Co więcej, osoby, które spróbowały e-papierosa, sięgają po niego częściej niż po inne wyroby tytoniowe.
Wśród osób korzystających z e-papierosów odnotowano również liczne przypadki ostrego uszkodzenia płuc, które czasami kończyło się śmiercią. Większość chorych zgłaszała się po pomoc z kaszlem, dusznościami, bólem w klatce piersiowej, gorączką i osłabieniem. Pojawiało się także krwioplucie i objawy ze strony przewodu pokarmowego.