W celu ułatwienia komunikacji i obsługi osób niepełnosprawnych w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie przygotowaliśmy kilka pomocnych informacji.
- W celu nawiązania kontaktu z Kancelarią osoby mające trudności w komunikowaniu się (pacjenci, członkowie ich rodzin, osoby upoważnione, kontrahenci) mogą skorzystać z następujących środków komunikacji:
- poczta elektroniczna: kancelaria@zeromski-szpital.pl/staging/staging, tel. 12 644 08 65 lub 12 622 93 42, fax. 12 622 96 00 lub 12 644 47 56
- kontakt z Dyrektorem: kancelaria@zeromski-szpital.pl/staging/staging
- kontakt z Sekcją Dokumentacji Medycznej: dokumentacja@zeromski-szpital.pl/staging/staging tel. 12 622 94 16 – formalności związane z odbiorem dokumentacji medycznej
- kontakt z Pełnomocnikiem ds. Praw Pacjenta: rpp@zeromski-szpital.pl/staging/staging, tel. 12 6229247
- Wizyta w Kancelarii, Sekcji Dokumentacji Medycznej, w innym dziale administracji szpitalnej w godzinach pracy administracji: 7.00 – 14.35, u Pełnomocnika ds. Praw Pacjenta: 8.00 – 15.00.
- Skorzystanie z usług tłumacza języka migowego: w Szpitalu jest możliwe skorzystanie
z pomocy tłumacza polskiego języka migowego (PJM) będącego pracownikiem Polskiego Związku Głuchych z siedzibą w Krakowie. Osoba zainteresowana, jeżeli nie posiada opiekuna znającego język migowy, powinna zgłosić chęć skorzystania z usług tłumacza co najmniej na dwa dni robocze przed świadczeniem z wyłączeniem sytuacji nagłych. Chęć skorzystania z usługi należy zgłosić w formie pisemnej na adres rpp@zeromski-szpital.pl/staging/staging - Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dostać się do Kancelarii Szpitala znajdującej się na I piętrze budynku głównego wejściem bocznym od strony Oddziału Ginekologiczno – Położniczego, a następnie szlakiem oznaczonym na mapie wewnętrznej komunikacji do windy.
- W celu usprawnienia obsługi wizyty przez pracowników wskazane jest wcześniejsze poinformowanie (w wybrany sposób) o planowanej wizycie.
- Na terenie Szpitala zostały wydzielone i oznakowane miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych wg obowiązujących przepisów prawa.
- Pacjentom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do bezpłatnego pobytu wraz z nim przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.
- Osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa przewodnika/asystującego uprawnione są do wejścia na teren szpitala oraz korzystania z zakresu i standardu świadczeń zdrowotnych oferowanych przez szpital na zasadach równości z innymi pacjentami.
- Warunkiem wejścia do szpitala z psem przewodnikiem jest potwierdzenie statusu psa certyfikatem wydanym na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz.U. 2010 nr 64 poz. 399) oraz konieczność posiadania zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych i wyposażenie psa w uprząż.Certyfikat powinien zawierać:
- miejsce i datę wydania;
- numer i datę wpisu do rejestru prowadzonego przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych;
- rasę, imię oraz datę urodzenia psa;
- imię i nazwisko osoby z niepełnosprawnością, której pies asystujący będzie służył;
- podstawę prawną wydania certyfikatu oraz pieczęć i podpis podmiotu wydającego certyfikat.