Kup kalendarz i pomóż szpitalom

Można już kupić niezwykły kalendarz „Lekarze jak z bajki”.  Jest to absolutnie niekomercyjny projekt, dochód ze sprzedaży bajkowo-lekarskich kalendarzy zostanie przekazany na zakup środków ochrony osobistej dla małopolskich medyków. Pomysłodawcy zachęcają do zakupu, może to być i piękny prezent na gwiazdkę, dobry uczynek, ale też solidarność zawodowa z lekarzami, którzy wzięli udział w charytatywnej akcji.

– W czasie pandemii w relacje „lekarz – pacjent” wkroczyły dziwne stroje – kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, które nie tylko utrudniają zbadanie pacjenta, ale przede wszystkim uniemożliwiają rozmowę, dotyk, zasłaniają uśmiech – mówi Marcin Mikos, pomysłodawca akcji, wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie. Dodaje, że dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla tych młodszych oraz seniorów to dodatkowa trauma.

– Dzięki akcji „Lekarze jak z bajki” chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje – to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić – zaznacza dyr. Mikos.

Sprzedaż internetowa pod tym linkiem:

Warto zajrzeć do kalendarza, niespodzianek i uśmiechu nie zabraknie, gdyż zobaczymy znanych medyków w roli kwiatków, potworów, zwierzaków.

Uchylimy rąbka tajemnicy: m.in. prof. Mikołaj Spodaryk, szef Oddziału Leczenia Żywieniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym wcielił się w rolę Skąpca, dr n.med. Joanna Streb – małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii – została Królową Kwiatów czyli Różą,  dr n.med. Łukasz Strzępek – ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni – przekonał się jak to być Rakiem.

W projekcie wzięli udział także dr Konstanty Szułdrzyński – kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr hab. Marcin Krzanowski – zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń – koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów covidowych.

Organizatorzy akcji: Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,  Szpital  im. S. Żeromskiego w Krakowie, Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim.

Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu z medykami, sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Mecenasem kalendarza „Lekarze jak z bajki” jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.