Moja ulubiona potrawa – nowy projekt “Obrazu w pigułce”

Różnorodności kulinarnej Krakowa nie trzeba nikomu rekomendować. Jak na dłużej zatrzymać bogactwo smaków i zapachów? Fundacja „Obraz w pigułce” ma na to sposób. W ramach edycji „Moja ulubiona potrawa” wspólnie z małymi pacjentami Szpitala Specjalistycznego im. Stefana  Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie zgłębia bogate dziedzictwo kulinarne Krakowa. 

W tym roku Kraków został Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Edycja „Moja ulubiona potrawa” nawiązuje do prestiżowego tytułu miasta i poszerza temat gastronomiczny o aspekt artystyczny.

Najpierw dzieci ze Szpitala S. Żeromskiego poznają typowe krakowskie potrawy, następnie, inspirując się swoimi ulubionymi potrawami, wykonają plastelinowe prace.

Na ich podstawie Krakowianie stworzą wielkoformatowy obraz dla Szpitala. Fundacja zaprasza wszystkich chętnych na wspólne malowanie, które potrwa do 7 sierpnia. Obrazy będą malowane pod okiem dr hab. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Od strony formalnej mamy do czynienia z „dziełem w dziele” – świat przedstawiony przez dzieci za pomocą plasteliny jest ponownie interpretowany podczas malowania – tłumaczy artysta.

Na koniec obraz wróci do Szpitala do dzieci, które go projektowały. Uroczysty wernisaż i odsłonięcie obrazu nastąpi 10 września w Szpitalu S. Żeromskiego.

Kraków Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019

Tytuł przyznała po raz pierwszy w historii Europejska Akademia Gastronomiczna. Kraków jest jednym z dwóch polskich miast rekomendowanych w słynnym przewodniku Michelin. To region bardzo obfity w tradycje kulinarne znany m.in. z tradycyjnej kuchni galicyjskiej. Co roku organizowany jest tutaj festiwal pierogów, odbywają się krakowskie Zapusty i święto obwarzanka.

Edycja „Moja ulubiona potrawa” jest współfinansowany przez Miasto Kraków i realizowana przez Fundację „Obraz w pigułce”.

Fundacja „Obraz w pigułce”

“Obraz w pigułce” to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik.  Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja „Obraz w pigułce”.

Mali Pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze,  jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.

 

Terminarz:

  • 17 lipca, godz. 11.00 – warsztaty z dziećmi na Oddziale Dziecięcym Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Film z warsztatów, które odbyły się w Krakowie w ramach edycji „Miasto idealne”: https://www.youtube.com/watch?v=ugrAjCL8GBM

  • 18 lipca – 7 sierpnia – malowanie obrazu w Klubie OWP przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie; Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego malowania.

Kontakt: Adriana Foryś, tel. 501-729-907.

Filmy z malowania obrazów, które odbyło się w Krakowie w ramach edycji „Człowiek na księżycu”:

Dominika Wójciak „Człowiek na księżycu”

https://www.youtube.com/watch?v=Jy2aBX0_8K4&feature=youtu.be

Ewa Wachowicz „Człowiek na księżycu”

https://www.youtube.com/watch?v=KlCWpbcdhrk&feature=youtu.be

  • 10 września – wernisaż na Oddziale Dziecięcym Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

 

www.obrazwpigulce.pl

www.facebook.com/obrazwpigulce

https://www.youtube.com/channel/UC3PEI-YxUrrwDUJhDEOSgmQ/featured

 

Font Resize
Wysoki kontrast