Polscy ortopedzi dzielą się wiedzą z kolegami ze Wschodu

Ponad 100 lekarzy z Ukrainy, Białorusi i Polski wzięło udział w międzynarodowym sympozjum ortopedycznym, który odbył się w Krakowie 14 czerwca br. Poza wymianą doświadczeń, wiedzy w zakresie chirurgii ortopedyczno-urazowej, konferencja była także początkiem współpracy naukowej pomiędzy Ukraińską Akademią Nauk Medycznych  a Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawcą i organizatorem obrad medycznych jest prof. Julian Dutka, szef ortopedii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, objął Sympozjum patronatem honorowym

 

– Po raz pierwszy spotykamy się w takim składzie: Polska, Ukraina, Białoruś – zdradza prof. Dutka. – Do tej pory aktywnie współpracowaliśmy z kolegami zza Dniepru, w tym roku zaprosiliśmy również lekarzy z Białorusi. Chcemy zacieśniać współpracę ze specjalistami z krajów, które historycznie są związane z Polską – dodaje Julian Dutka.

Ukraińscy i białoruscy lekarze są ciekawi organizacji pracy na oddziałach chirurgii ortopedyczno-urazowej, zarządzania nimi, szlifują także umiejętności zawodowe, dowiadują się o innowacjach i nowych metodach leczenia stosowanych w Polsce.

Lekarze ze Wschodu również „przywożą” ze sobą ciekawe wykłady i prezentacje, niecodzienne opisy przypadków klinicznych.

– Generalnie rozwiązania w chirurgii ortopedyczno-urazowej są uniwersalne i podobne,  dlatego interesujące dla lekarzy są detale, szczegóły pracy codziennej przy stole operacyjnym – zaznaczają organizatorzy Konferencji.

To nie wszystko. Sympozjum ortopedyczne to także okazja do nawiązania współpracy naukowej, na której bardzo zależy ukraińskim medykom. W tym celu prof. Sergey Strafun, szef Ukraińskiej Akademii Nauk Medycznych spotka się w piątek z prof. Tomaszem Grodzickim, rektorem CMUJ.

Obrady naukowe odbywały się 14-15 czerwca br. w Crown Piast Hotel przy ul. Radzikowskiego.

Font Resize
Wysoki kontrast