Wszystko co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie

Najbardziej narażone na koronawirus  2019-nC0V  są osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi z Wuhan. Należy jednak powiedzieć wprost, że aktualnie w Polsce nie ma realnego zagrożenia 2019-nC0V . Osoby, które wracają z rejonów Azji, gdzie istnieje niebezpieczeństwo, są poddawane kwarantannie, są izolowane, tak że   szansa że gdzieś na ulicy czy w hipermarkecie spotkamy osobę zakażoną jest znikoma   Nie ma zatem potrzeby zakładania całemu społeczeństwu maseczek Hepa. Natomiast zawsze, niezależnie od tego, co się dzieje, obowiązują nas zasady higieny, a przede wszystkim mycie rąk!.

Choroba wywołana przez 2019-nC0V przypomina grypę. Wiemy jednak już, że przy  infekcji wywołanej tym wirusem mniej jest objawów nieżytu górnych dróg oddechowych – np.. kataru. Dominuje kaszel, wysoka gorączka, może dojść do odwodnienia, może rozwinąć się niewydolność oddechowa manifestująca się przede wszystkim dusznością, występują gwałtowne omdlenia.    2019-nC0V jest groźny ze względu na dużą zakaźność, brak właściwego   leku przeciwwirusowego i ciężki przebieg obarczony wysoką jak na XXI wiek   śmiertelnością.   Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, która jest najtrudniejsza do opanowania. Wystarczy, że jedna osoba zakażona znajdzie się w miejscu publicznym i zacznie kichać, kaszleć, to w promieniu kilku metrów wirus przedostanie się na inne osoby.

W przypadku zauważenia u siebie objawów grypopodobnych absolutnie nie należy jednak panikować. W obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce ryzyko infekcji 2019-nC0V dla osoby która w ciągu 14 ostatnich dni nie przebywała w okolicy Wuhan jest praktycznie żadne.  Obecnie w naszym kraju obserwujemy epidemię grypy, należy w tej sytuacji zasięgnąc porady lekarskiej a przede wszystkim osoba chora  powinna pozostać w domu , aby nie narażać innych na zakażenie.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie jest gotowy  do przyjęcia pacjentów z chorobami wymagającymi izolacji. Na co dzień przebywają tutaj pacjenci ze „zwykłymi” infekcjami – powikłaniami grypy, infekcjami rotavirusowymi.  Na Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii zapewniamy pełną izolację na wszystkich 20 salach. Każda z nich ma oddzielną łazienkę i śluzę. Jedna z sal to  tzw. Boks Meltzera będący  wysokospecjalistyczną izolatką przeznaczoną do leczenia  szczególnych pacjentów.  Ponadto posiadamy sześć sal z podciśnieniem wyposażonych w system filtrów Hepa izolujących pokój od otoczenia, w tym systemu wentylacyjnego szpitala.

To zapewnia pełne bezpieczeństwo zarówno wszystkim pacjentom jak i personelowi szpitala.