Badanie NBI – diagnostyka nowotworów dróg oddechowych

NBI – jest to nowoczesna forma badania endoskopowego, która pozawala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne dla wprawnego oka lekarza oraz tradycyjnych urządzeń diagnostycznych.

Na czym polega badanie NBI?

Badanie NBI wykorzystuje właściwości pochłaniania światła przez tkanki, krew oraz naczynia krwionośne. Zdrowa błona śluzowa, która pokrywa górne drogi oddechowe jest zabarwiona na różowoczerwono. Miejsca zmienione nowotworowo wykazują wzmożony metabolizm i unaczynienie, co widoczne jest jako zmiana koloru tkanki. Dzięki temu badaniu możliwe jest wczesne wykrycie nawet niewielkich zmian, także tych słabo widocznych na zwykłym badaniu. Stan zapalny czy zmiana nowotworowa wykryta wcześnie znacznie zwiększa szansę na szybsze i skuteczne wyleczenie.

Wskazania do badania NBI

Zadaniem badania jest wykrycie nieprawidłowych zmian poprzedzających wystąpienie nowotworu lub choroby jeszcze w stadium bezobjawowym. Przede wszystkim endoskopii NBI powinny poddać się osoby z grupy zwiększonego ryzyka. Pozytywny wynik testu, czyli wykrycie nieprawidłowych naczyń krwionośnych jest wskazaniem dla prowadzenia dalszej, szczegółowej diagnostyki. Ma to ogromne znaczenie na poziomie badań przesiewowych, gdyż wczesne wykrycie nowotworu pozwala na wdrożenie leczenia i znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

Przygotowanie do badania NBI

Endoskopia NBI z uwagi na swoją bezinwazyjność nie wymaga specjalnego przygotowania. W celu zwiększenia komfortu badanie nie powinno być wykonywane po jedzeniu z uwagi na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego. Wykonywanie badania w trakcie przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych nie jest wskazane, gdyż zmieniona śluzówka może wpłynąć na wynik.

Przebieg badania NBI

Badanie NBI jest nieinwazyjne i bezbolesne. Endoskop – czyli giętki przewód o średnicy kilku milimetrów zakończony kamerą wprowadza się do światła górnych dróg oddechowych. Aparat o wysokiej rozdzielczości emituje wąską wiązkę światła – NBI – co pozwala na uzyskanie wysokokontrastowego obrazu. Efektem badania jest uzyskanie wstępnej oceny nieprawidłowości.