SOR
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), która udziela pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Do zadań SOR-ów należy przede wszystkim diagnostyka i leczenie niezbędne do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta, zagrożonych na skutek ostrych stanów internistycznych, zatruć, wypadków czy różnego typu urazów.
Rocznie oddział przyjmuje około 50 tys. pacjentów, z których około 15 tys. wymaga dalszej hospitalizacji, pozostali zaś są zaopatrywani i odsyłani do domu lub dalszego leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistycznej. Nasz SOR jak jedyny ( poza Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu ) w Krakowie zapewnia zabezpieczenie w zakresie chirurgii dzieci.
SOR składa się z: obszaru resuscytacyjno-zabiegowego, wstępnej intensywnej terapii, sali zabiegowej, obserwacyjnej oraz dwóch stanowisk lekarskich. Ważnym elementem SOR-u jest lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – jako jedno z trzech w Krakowie przystosowywane zostało do obsługi lotów nocnych.
W SOR zabezpieczamy pacjentów z nagłym zachorowaniem stanowiącym poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. W zakres naszych zadań wchodzi m.in. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowo-mózgowej, wstępnej intensywnej terapii, w tym m.in. monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych, prowadzenie respiratoroterapii i płynoterapii. Odpowiadamy także za wstępną diagnostykę obrazową i laboratoryjną , zaopatrujemy pacjentów z urazami jak również prowadzimy zabiegi tzw. „małej chirurgii” .
Ze względu na dużą liczbę pacjentów w ramach SOR prowadzona jest procedura triage – segregacji chorych mająca na celu identyfikację tych, którym musimy pomóc w pierwszej kolejności.