Szpitalny oddział ratunkowy

Lekarz Kierujący Oddziałem

lek. Wojciech Brzuszek

tel. 12 622 94 15

Recepcja
tel.  12 622 92 60

e-mail: sor@zeromski-szpital.pl

Pielęgniarka Oddziałowa
Iwona Sadzik
mgr Pielęgniarstwa, Specjalista Pielęgniarstwa Ratunkowego
tel. 12 622 92 26

Sala obserwacyjna
tel.  12 622 94 77

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), która udziela pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Do zadań SOR-ów należy przede wszystkim diagnostyka i leczenie niezbędne do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta, zagrożonych na skutek ostrych stanów internistycznych, zatruć, wypadków czy różnego typu urazów.

Rocznie oddział przyjmuje około 50 tys. pacjentów, z których około 15 tys. wymaga dalszej hospitalizacji, pozostali zaś są zaopatrywani i odsyłani do domu lub dalszego leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistycznej. Nasz SOR jak jedyny ( poza Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu ) w Krakowie zapewnia zabezpieczenie w zakresie chirurgii dzieci.

SOR składa się z: obszaru resuscytacyjno-zabiegowego, wstępnej intensywnej terapii, sali zabiegowej, obserwacyjnej oraz dwóch stanowisk lekarskich. Ważnym elementem SOR-u jest lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – jako jedno z trzech  w Krakowie przystosowywane zostało do obsługi lotów nocnych.

W SOR zabezpieczamy pacjentów z nagłym zachorowaniem stanowiącym poważne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. W zakres naszych zadań wchodzi m.in. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowo-mózgowej, wstępnej intensywnej terapii, w tym m.in. monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych, prowadzenie respiratoroterapii i płynoterapii. Odpowiadamy także za wstępną diagnostykę obrazową i laboratoryjną , zaopatrujemy  pacjentów z urazami jak również prowadzimy zabiegi tzw. „małej chirurgii” .

Ze względu na dużą liczbę pacjentów w ramach SOR  prowadzona jest procedura triage – segregacji chorych mająca na celu  identyfikację tych, którym musimy pomóc w pierwszej kolejności.