Pracownie Diagnostyki Medycznej

PRACOWNIA ENDOSKOPII

 

e-mail: endoskopia@zeromski-szpital.pl
Lekarz Kierujący
Lek.  Krzysztof Bartoszewski

REJESTRACJA  NA BADANIA: tel. 12 622 94 04

Pracownia endoskopii  to stworzone w oparciu o potrzeby pacjentów miejsce nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego. Innowacyjna, dostosowana do europejskich standardów przestrzeń, wyposażona w najnowszy sprzęt medyczny, umożliwia nie tylko wczesną diagnostykę chorób przewodu pokarmowego, ale również, dzięki dostępowi do zaawansowanych technik endoskopii zabiegowej, skuteczne leczenie wielu schorzeń, bez konieczności leczenia chirurgicznego. Jakość obrazowania, sposób archiwizacji danych, możliwość udostępnienia ich w formie cyfrowej pacjentom lub innym lekarzom jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym. Dzięki nowym pomieszczeniom pracowania może wykonywać kilka tysięcy badań rocznie, w komfortowych warunkach, w tym badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, jak również całodobowe badania endoskopowe w przypadku schorzeń ostrych, wymagających natychmiastowej interwencji. Wyposażenie pracowni w endoskopy najnowszej generacji, dysponujące możliwością obrazowania w najwyższej, cyfrowej jakości i rozdzielczości, w kilku pasmach różnokolorowego światła, pozwala na zobaczenie patologii dotąd niewidocznych. Taka pracownia dysponuje możliwościami leczniczymi na najwyższym, aktualnie dostępnym na świecie poziomie; pozwala na wykonywanie wszystkich procedur endoskopowych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego; w przyjaznej, komfortowej atmosferze.

Nasz zespół:

Lekarze endoskopiści
Krzysztof Bartoszewski
Krzysztof Figuła
Szymon Pietruszka
Katarzyna Szlachetka

Asystentki, endoskopowe pielęgniarki
Halina Gądek
Wioletta Kłosowska
Barbara Rogóż

 

 

 

 


 

 

WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O KOLONOSKOPII

OSOBY, KTÓRE NIE MAJĄ ŻADNYCH OBJAWÓW, mogą mieć raka jelita grubego.
Kiedy dowiadujemy się o chorobie, często jest za późno.
Czy wiesz, że?
Nieleczony rak jelita grubego jest chorobą śmiertelną. Wczesne wykrycie pozwala wyleczyć 95 proc. chorych.
Późno rozpoznany rak jelita grubego to oznacza
m.in. wyłonienie stomii, radioterapię raka odbytnicy
bądź chemioterapię. Tego wszystkiego można uniknąć.
Nie zwlekaj. Poddaj się kolonoskopii!

Czy wiesz, że?

Rak jelita grubego zazwyczaj rozwija się 8-10 lat; w tym czasie w środku jelita zachodzi przemiana: ze zdrowej błony śluzowej lub z polipa powoli rośnie guz. Odpowiednio wcześnie usuwając polipy  nie dopuszczamy
do rozwoju raka.

15 tysięcy Polaków co roku
zapada na raka jelita grubego

Czy wiesz, że?
Objawy raka jelita grubego to: anemia, osłabienie, zaparcia, zaburzenia oddawania stolca, pogorszenie stanu ogólnego.

Czy wiesz, że?
Rak jelita grubego dotyczy głównie osób po 65 roku życia,
ale zachorowania zdarzają się również u osób młodych
i aktywnych Właśnie dlatego, że początkowo nowotwór
ten nie daje objawów, wprowadzono Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego dla osób o dziesięć lat młodszych niż zwyczajowy wiek wystąpienia choroby. Kolonoskopię należy wykonywać co dziesięć lat, czyli każdego z nas czeka to 4 – 5 razy w życiu.
TO NIEWIELKA CENA ZA ZDROWIE.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA

1. Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
2. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
3. W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, zgodnie z instrukcją należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin.
4. Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej.
5. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
6. Przed zastosowaniem preparatu Fortrans prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
7. W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.

1. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody).
2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszej Pracowni Endoskopii.
3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard, Acesan i inne) powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym sposób przygotowania do badania.
4. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym sposób przygotowania do badania.
5. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
6. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.

 

 

DZIAŁ DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

Uruchomiony po remoncie i modernizacji w lutym 2007 r. Dział Diagnostyki Obrazowej i został wyposażony w najnowszej generacji aparaturę diagnostyczną: tomograf komputerowy GE Lightspeed 8 rzędowy pozwalający na wykonywanie szerokiego spektrum badań, z wyjątkiem badań kardiologicznych, aparat rentgenowski Philips DuoDiagnost Telekomando służący do badań kontrastowych, aparat rentgenowski Sinusa Nova do badań przesiewowych oraz diagnostyki pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, aparat ultrasonograficzny GE Logiq 7 z opcjami do badań wolumetrycznych i endokawitarnych, aparat echokardiograficzny Vivid 3, zestaw endoskopowy Pentax HiLINE oraz skanery CR Fuji Capsula i CR 4000. Dział posiada kontrakt z MOW NFZ na wykonywanie badań endoskopowych i tomografii komputerowej. Corocznie wykonuje się ok. 8600 badań USG, ok. 7500 badań tomografii komputerowej, ok. 5000 badań RTG i ok. 3600 badań endoskopowych.

Lekarz Kierujący
Lek. med. Dobrochna Szczecińska-Brzegowy
 
Lekarze:
Iwona Pyrzowska-Dusza
Anna Skorochód-Przyjemska
Beata Oleszkiewicz
Andrzej Głowacki
Paweł Hryńczak

e-mail: diagobraz@zeromski-szpital.pl

tel. 12 622 93 30

Kierownik Zespołu Techników RTG
Karolina Pilch
tel. 12 622 94 23

Rejestracja tel. 12 622 95 74 – czynna w godz. 7.30-15

Pracownia Tomografii Komputerowej

tel. 12 622 92 17

Rejestracja – tel. 12 622 95 74

Pracownia Radiologiczna

Rejestracja – tel. 12 622 95 74

Rejestracja Pacjentów:

Rejestrujemy Pacjentów osobiście, za pośrednictwem osób trzecich oraz telefonicznie. W przypadku rejestracji telefonicznej zwracamy się z prośbą o zgłoszenie w najbliższe dni do rejestracji osobiście. Wówczas Pacjenci ze strony personelu medycznego uzyskują dokładne wytyczne jak powinni przygotować się do badania.  Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że często badanie w Pracowni Diagnostyki Medycznej jest odwoływane w ostatniej chwili ze względu na złe przygotowanie się Pacjenta.

Poniżej jest link do informacji o przygotowaniu do tomografii komputerowej oraz zgodę,którą należy wydrukować i podpisać. Z dokumentem prosimy zgłosić się na badanie.

Tomografia komputerowa przygotowanie Szpital Specjalistyczny im Stefana Żeromskiego w Krakowie

Pacjent powinien dostarczyć do Szpitala skierowanie w celu potwierdzenia jakie powinien mieć wykonane badanie w pracowni TK.

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

Pracownię diagnostyki medycznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego prowadzi ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA Sp. z o.o.

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć medycznych laboratoriów diagnostycznych, która rozwija się nieustannie od ponad 20 lat, zapewniając Klientom najwyższą jakość badań i szeroki zakres usług. Firma prowadzi ponad 170 nowoczesnych laboratoriów medycznych, działających na terenie całego kraju i wyposażonych w aparaturę największych światowych producentów. DIAGNOSTYKA zatrudnia obecnie ponad 7000 pracowników, w tym największą w Polsce liczbę diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacjami. Ich pracę wspiera nowoczesny, autorski system informatyczny.

Swoją pozycję DIAGNOSTYKA zbudowała w oparciu o jakość wykonywanych badań oraz oferowanych usług. Jakość badań zapewnia rygorystyczny system wewnętrznej kontroli, oraz stałe uczestnictwo w licznych renomowanych krajowych i zagranicznych programach zewnątrzlaboratoryjnej kontroli jakości. Jakość usług DIAGNOSTYKI potwierdzają akredytacje PN-EN ISO 15189 i PN-EN ISO 17025 oraz certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, a także ISO 27001.

Firma współpracuje z kilkoma tysiącami placówek medycznych, w tym renomowanymi Szpitalami oraz sieciami medycznymi. Firma elastycznie dostosowuje się do potrzeb publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, m. in. klinik, szpitali, przychodni, ośrodków naukowych, gabinetów lekarskich, a także innych laboratoriów. Dysponuje również ponad 800 punktami pobrań dedykowanymi bezpośredniej obsłudze pacjentów, oferując łatwy i natychmiastowy dostęp do wszelkich, również najnowocześniejszych, badań laboratoryjnych. Zarówno pacjenci, jak placówki medyczne, mają możliwość dostępu do wyników badań przez internet, w tym także do wyników archiwalnych. Oferta DIAGNOSTYKI obejmuje ponad 3000 różnych badań. Tylko w ubiegłym roku laboratoria sieci wykonały łącznie ponad 100 milionów badań dla ok. 20 milionów pacjentów.

Pracownia diagnostyki medycznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego działa w trybie całodobowym, 7 dni w tygodniu.

Aktualne informacje dla Pacjentów o pracy placówki znajdują się tutaj: https://diag.pl/katalogi/placowki/krakow/punkt-pobran-diagnostyki-krakow-os-skarpie-66/

Więcej na www.diagnostyka.pl

tel. 12 622 95 64

PAKIET ONKOLOGICZNY

.

Otrzymałeś kartę DILO – kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, umów się na wizytę:

nr tel 12 622 9 508; 606 919 403

Pacjent, który otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Od momentu gdy pacjent zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 7 tygodni.


W czasie pierwszych 4 tygodni:

  • pacjent czeka na wizytę u lekarza specjalisty – maksymalnie 2 tygodnie;
  • pacjent wykonuje badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki wstępnej (na podstawie tych badań lekarz potwierdza lub wyklucza chorobę nowotworową u pacjenta) – maksymalnie 2 tygodnie.

W czasie kolejnych 2 tygodni:

  • pacjent wykonuje badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki pogłębionej. Na ich podstawie lekarz określa stopień zaawansowania choroby.

Aby szybka terapia onkologiczna uwzględniała potrzeby związane ze specyfiką choroby danego pacjenta, przewidziano jeden dodatkowy tydzień na rozpoczęcie diagnostyki pogłębionej. Jest to czas na organizację przejścia pacjenta z jednej placówki ochrony zdrowia do drugiej, jeśli okaże się, że diagnostyka tego wymaga.


PRACOWNIA ECHOKARDIOGRAFICZNA

tel: 12 622 95 99

Badania wykonywane są głównie dla pacjentów hospitalizowanych.

Echokardiografia to obrazowa metoda badania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Pozwala w sposób nieinwazyjny ocenić strukturę anatomiczną serca, ruch mięśnia sercowego i zastawek, przepływu krwi w obrębie przedsionków komór serca, dużych naczyń krwionośnych oraz naczyń wieńcowych.

PRACOWNIA ULTRASONOGRAFII I DIAGNOSTYKI ZABIEGOWEJ

tel: 12 622 95 36

PRACOWNIA EEG

tel: 12 622 95 43

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego ELEKTROENCEFALOGRAFEM. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wykazuje przyczynę dolegliwości pacjenta.

Wskazaniami do badania EEG najczęściej są:

  • pełna diagnostyka pracy mózgu – kwalifikacja do treningów EEG Biofeedback,
  • rozpoznanie i dokładne określenie rodzajów napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie czy decyzja o odstawieniu leczenia przeciwpadaczkowego. Ponadto różnicowanie schorzeń podobnych do padaczki, tzw. nie padaczkowych zaburzeń, do których należą zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, omdlenia i inne.
  • Badanie EEG prowadzone jest i w innych dolegliwościach układu nerwowego np. w bólach głowy, po urazach i w innych chorobach.

Badanie EEG jest bezbolesne, niestresujące, nieinwazyjne i nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania wyłącznie zapisuje się czynność mózgu za pomocą elektrod przyklejonych do głowy, podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca elektrodami przyklejonymi do klatki piersiowej. Pacjent leży na łóżku przykryty kocem i odpoczywa lub wykonuje proste polecenia np. oddech głęboki, otwarcie oczu, zamknięcie oczu.

 

PRACOWNIA EKG I PRÓB WYSIŁKOWYCH

tel: 12 622 94 97

Próba wysiłkowa umożliwia ocenę wydolności fizycznej organizmu. Badanie to zmuszając organizm do zwiększonej pracy, przy jednoczesnym monitorowaniu zapisu EKG i kontroli ciśnienia tętniczego krwi pozwala ocenić wydolność układu krążenia. Jest pomocne w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia choroby wieńcowej.

Na klatce piersiowej badanego nakleja się elektrody, które łączy się następnie z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Na ramieniu badanego zakładany jest mankiet do pomiaru ciśnienia.

Próba wysiłkowa może być wykonywana na ergometrze rowerowym lub bieżni ruchomej.

Badanie na taśmie ruchomej polega na stopniowym zwiększaniu szybkości przesuwu taśmy i wzrostu kąta jej nachylenia, co odbierane jest przez badanego, jako marsz coraz szybszym krokiem pod coraz większą górkę.

Badanie na ergometrze rowerowym polega na stopniowym zwiększaniu obciążenia przy utrzymaniu stałej prędkości pedałowania, co daje badanemu wrażenie jazdy ze stałą prędkością pod coraz większą górkę.

Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie.

 

Spoczynkowe badanie EKG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną stosowaną od ponad 100 lat, pozwalającym na wstępną ocenę pracy serca.

W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Żel, którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze mięśni zaburzają zapis.

Całe badanie trwa około 5 minut.

Holter EKG – badanie wykonywane jest, aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności badanego.

Na klatce piersiowej badanego nakleja się jednorazowe elektrody, następnie łączy się je kablami z rejestratorem EKG. Holter przypinany jest najczęściej do paska, co umożliwia badanemu swobodne poruszanie się. W czasie trwania rejestracji pracy serca holterem EKG obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych. Unikać należy wykrywaczy metali, urządzeń wysokiego napięcia i źródeł promieniowania magnetycznego, telefonu komórkowego nie należy trzymać bezpośrednio przy rejestratorze. Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w Pracowni. Zapisane dane zostają wczytane do komputera, a potem ocenione przez kardiologa.


CENTRALNA STERYLIZATORNIA

e-mail: sterylizatornia@zeromski-szpital.pl
Kierownik
mgr Andrzej Pilch
tel. 12 622 92 20

W grudniu 2003 r. Centralna Sterylizatornia zastała zmodernizowana  i wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia do mycia, dezynfekcji i sterylizacji. Zrealizowany projekt uzyskał nominację do tytułu ,,Modernizacja Roku 2003”. Centralna Sterylizatornia pracuje w oparciu o wdrożony system zarządzania jakością spełniający wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009 i funkcjonuje w systemie całodobowym na rzecz jednostek Szpitala, a ponadto świadczy usługi komercyjne dla podmiotów zewnętrznych tj. między innymi prywatnych gabinetów lekarskich, stomatologicznych i kosmetycznych. Przeprowadza się sterylizację parą wodną w nadciśnieniu o temperaturze 121o C i 134o C oraz tlenkiem etylenu w temperaturze 55oC sprzętu medycznego, bielizny operacyjnej, materiałów opatrunkowych. Nadzór nad przeprowadzeniem kompleksowej dekontaminacji sprawuje wysoko wykwalifikowany personel. Szczegółowa kontrola i stałe monitorowanie parametrów krytycznych są gwarancją świadczenia  usług na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.