Ladowanie zdjec

Nowa sala operacyjna na Otolaryngologii

2017-12-06 09:14

Żeby na Oddziale Otolaryngologii mogła powstać sala operacyjna, niezbędna była przebudowa pomieszczeń szpitalnych. Wykonano m.in. nowe  wejścia z podziałem na strefę czystą  i brudną, zamontowano nową wentylację i klimatyzację zgodnie z normami, odnowiono instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W ramach remontu  powstanie także sala do zabiegów laryngologicznych - ambulatoryjnych , która będzie funkcjonować przy poradni otolaryngologicznej .

 Sala operacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.  Za dotację Miasta Krakowa uda się zakupić aparaturę ostatniej generacji: neuromonitor do monitorowania nerwów, zestaw do chirurgii laryngoskopowej z torem  wizyjnym HD , sprzęt endoskopowy NBI oraz  najnowocześniejsze urządzenia do diagnostyki narządu równowagi.  Spośród planowanych zakupów jest także  laser laryngologiczny.

Najczęstszym nowotworem operowanym na Oddziale Otolaryngologii jest rak krtani. Do tej pory wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz będzie można przeprowadzać operacje usuwania nowotworów krtani także metodą endoskopową za pomocą lasera CO2. Guz nowotworowy powinien jednak być zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju.

- Wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową – podkreśla dr Papież. - Korzyści dla pacjenta to krótsza hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy.

Laryngolodzy z „Żeromskiego” wkrótce będą też mogli wykonywać badanie endoskopowe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne. 
- Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej – wyjaśnia dr Paweł Papież. - Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. NBI pozwala wcześnie wykrywać nawet niewielkie zmiany, słabo widoczne przy zwykłym badaniu, może więc być bardzo przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych. NBI głównie będziemy wykorzystywać w chorobach krtani, ale badanie pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej. Jest tylko kilka ośrodków w Polsce dysponujących taką diagnostyką- dodaje ordynator Otolaryngologii w „Żeromskim”.

Neuromonitoring zas znajduje zastosowanie podczas leczenia chirurgicznego, gdy w polu operacyjnym znajdują się struktury nerwowe, których uszkodzenie prowadziłoby do powikłań.

To ogromna pomoc i korzyść dla pacjentów, a dla lekarzy duże wyzwanie.

Co roku na Oddziale Otolaryngologii jest hospitalizowanych około 1500 dorosłych i ok. 400 dzieci, konsultujemy w poradni laryngologicznej ponad 6142 dorosłych i 1877 dzieci.  

 

  

CMS by Quick.Cms