Ladowanie zdjec

Zabiegi laserowe na Otolaryngologii

2018-05-04 09:37

 

Aleksander Janicki po operacji raka krtani mógł od razu mówić, nie odczuwał żadnego bólu i dyskomfortu. – Świetnie się czuję, cieszę się, że mogę szybciej wrócić do domu- uśmiecha się pan Aleksander. Jest jednym z pacjentów, któremu w „Żeromskim” na Oddziale Otolaryngologii wykonano zabieg przy wykorzystaniu nowoczesnego lasera. Lekarze podkreślają: tylko wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową, dlatego tak ważna jest profilaktyka onkologiczna.

Zabiegi na nowoczesnej sali operacyjnej w „Żeromskim” odbywają się pełną parą. Jeszcze do niedawna wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz laryngolodzy operacje usuwania nowotworów krtani przeprowadzają często metodą endoskopową za pomocą lasera CO2. Często, ale mogliby jeszcze częściej - gdyby guz nowotworowy u pacjentów był jednak zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju.

- Tylko wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową – zaznacza dr n.med. Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w „Żeromskim”. - Korzyści dla pacjenta to krótsza hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy - dodaje.

Zanim pan Aleksander Janicki trafił na stół operacyjny, laryngolodzy przeprowadzili badanie endoskopowe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest właśnie w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne. 
- Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej – wyjaśnia dr Paweł Papież.

Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. NBI pozwala wcześnie wykrywać nawet niewielkie zmiany, słabo widoczne przy zwykłym badaniu, może więc być bardzo przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych. NBI głównie będziemy wykorzystywać w chorobach krtani, ale badanie pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej.

Jest tylko kilka ośrodków w Polsce dysponujących taką diagnostyką, w tym szpital im. Stefana Żeromskiego.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 12 622 95 26 lub 12 622 95 32 

CMS by Quick.Cms