Budżet obywatelski: warsztaty laktacyjne – projekt 225

Zachęcamy do głosowania w Budżecie Obywatelskim na projektem 225.

Miłe Panie, jeśli planujecie karmić swoje dziecko piersią, ten projekt dla Was!

Dzięki inicjatywie kilku osób jest okazja, aby w Krakowie powstał pierwszy bezpłatny punkt konsultacyjny dla matek karmiących.

Instrukcja głosowania tutaj:

INSTRUKCJA GŁOSOWANIA BO

W tegorocznym budżecie obywatelskim jest projekt nr 225, którego założeniem jest wsparcie specjalistów oraz edukacja z zakresu laktacji i karmienia noworodków dla mam oraz przyszłych mam. W Krakowie nie funkcjonuje ani jeden bezpłatny punkt konsultacyjny dla kobiet karmiących.

Opis projektu

Założeniem realizacji projektu jest wsparcie oraz edukacja mam w zakresie problematyki związanej z karmieniem piersią. Konsultacje oraz warsztaty poprowadzą dla Rodziców konsultanci i doradcy laktacyjni, posiadający tytuł IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant – Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny) i CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny).  Podczas indywidualnej konsultacji, mama ma możliwość przedstawienia swoich problemów związanych z karmieniem.

Karmienie piersią może być wspaniałym okresem macierzyństwa. Proces ten jednak nie zawsze usłany jest różami, a zamiast radości pojawiają się komplikacje. Na szczęście wiele z nich można rozwiązać – a osobą, która służy w tej sytuacji profesjonalnym wsparciem jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
Organizowane dwukrotnie w ciągu miesiąca warsztaty laktacyjne dla przyszłych mam pozwolą zapoznać się im w małych grupach:
  • w jaki sposób wystartować z laktacją niezależnie od formy porodu,
  • czym wyróżniają się poszczególne formy karmienia mlekiem matki i jak je wprowadzić,
  • co warto wiedzieć o pierwszych tygodniach karmienia piersią, by rozkręcić laktację,
  • jak zapobiegać problemom związanym z karmieniem piersią, bólem, nieprzybieraniem dziecka na wadze etc.,
  • czy można utrzymać laktację na odpowiednim poziomie tak długo, jak się tego chce,
  • jak postępować, karmiąc swoim mlekiem wcześniaka w szpitalu i w późniejszym okresie,
  • w jaki sposób odciągać i przechowywać mleko,
  • na co zwrócić uwagę, karmiąc piersią w trakcie rozszerzania diety, dłuższego samotnego wyjazdu czy powrotu do pracy,
  • jak spokojnie i szczęśliwie zakończyć karmienie piersią.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Założeniem projektu jest stworzenie punku konsultacyjnego, gdzie bezpłatną pomoc otrzymają wszystkie mamy. Aktualnie w Krakowie nie funkcjonuje ani jeden bezpłatny punkt konsultacyjny, ani jedna bezpłatna poradnia dla kobiet karmiących. W przypadku zaostrzonych problemów laktacyjnych w trakcie karmienia mama zmuszona jest skorzystać doraźnie z nocnych dyżurów ginekologicznych (tutaj tylko SOR), gdzie nie ma dostępu do specjalisty w zakresie laktacji posiadającego certyfikat CNL  lub umówienia wizyty w prywatnej poradni, która często odbywa się online Koszt godziny takie porady to conajmniej 250 zł.

Przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów dla przyszłych mam, będących w ciąży (po 20 tc) będzie doskonałym uzupełnieniem szkół rodzenia, które tak samo jak poradnie laktacyjne są wyłącznie odpłatne.