Gratulujemy wytrwałości Uczestnikom Programu leczenia otyłości i nadwagi

Nadwaga, otyłość i nadciśnienie wśród dzieci to coraz większy problem, urastający już do rozmiaru epidemii. Kraków jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął nowatorski Program walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży, który przez rok realizował „Żeromski”. Założono, że po jego zakończeniu schudnąć powinno przynajmniej co czwarte dziecko objęte programem. Czy to się udało? Odpowiedź brzmi: TAK!

W Polsce w zawrotnym tempie przybywa osób z nadwagą i otyłością, szczególnie wśród nastolatków. Otyłość występuje już u 25,2 proc. Polaków, cierpiących na nawagę jest jeszcze więcej: 66 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet. Szacuje się, że w Krakowie 18 proc. dzieci ma problem z otyłością.

Pediatrzy z „Żeromskiego” wraz z psychologami, fizjoterapeutami i dietetykami sprawę otyłych pacjentów wzięli w swoje ręce.

Program objął uczniów klasy II szkół podstawowych (dzieci w wieku 7-8 lat) oraz klas VII-VIII (13-14 lat). Pierwszy etap Programu realizowały szkolne higienistki, które kwalifikowały dzieci do programu. Do szpitala zostało skierowanych około 400 dzieci. Zgłosiło się do programu ok.100 uczniów krakowskich podstawówek. Wytrwało do końca – 21.

Wyłoniona grupa dzieci z nadwagą, otyłością z lub bez nadciśnienia tętniczego została objęta kompleksowym programem interwencji edukacyjno – leczniczych.

To oznacza, że były objęte pełną opieką lekarską, dietetyczną, psychologiczną oraz aktywności fizycznej u rehabilitanta.

– Nie było łatwo, takie programy wymagają wytrwałości, cierpliwości, determinacji. Dlatego uczestnikom należą się gratulacje.Wytrwali do końca, ale i cieszą się znakomitymi wynikami. Zależało nam na  redukcji masy ciała i ciśnienia tętniczego o co najmniej 25 proc. dzieci objętych programem. Po jego zakończeniu dzieci powinny były też zmienić swoje nawyki żywieniowe. I tak się stało – zaznacza dr n.med. Marta Czubaj- Kowal, ordynator Oddziału Pediatrycznego i pomysłodawca programu.

Przygotowaliśmy niespodziankę dla najbardziej wytrwałych. Zaprosiliśmy ich na podsumowanie programu, podczas którego obdarowaliśmy ich prezentami i upominkami.

Poczęstowaliśmy dietetycznymi przekąskami przygotowanymi przez Gotowalnia Catering.

I to nie koniec atrakcji. Nasze fizjoterapeutki zorganizowały gry i marsz wokół Szpitala.

Stowarzyszenie Rawelin poprowadziło wycieczkę po schronie, który mieści się w podziemiach „Żeromskiego”.

Nie zabrakło także części artystycznej, gdy Alina Kamińska, aktorka Teatru Bagatela w Krakowie, wybrała lekturę o zdrowym żywieniu, ale też poprowadziła rozmowę z młodymi o burgerach i pomidorach. Naprawdę, było zabawnie i ciekawie!

Było apetycznie, zdrowo, artystycznie i sportowo.

Pomogli nam:

Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Handlu „PREK” Sp. Jawna Mazur KRAKÓW – ufundowało piórniki

GÓRECKI I WSPÓLNIK SPÓŁKA JAWNA – ufundował Kalendarz Szkolny – Kot Simona i książkę  – „Dzieci Gotują ”

WOJCIECH DUBIEL ,, POLER ” – ufundował poczęstunek przygotowany w GOTOWALNI CATERING (pyszne!!!)

TT PLAST S.A – sprezentował dla uczestników bidon sportowy na wodę

 OŚRODEK SZKOLENIOWY KIEROWCÓW ,,WILKAR” – ufundował skakanki z licznikiem

Stowarzyszenie RAWELIN –  zorganizowało wycieczkę.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w projekt.