Jonasz Waśko – Samarytaninem Roku

 Jonasz Waśko, który w maju tego roku uratował tonące dziecko w Wiśle w Krakowie, znalazł się wśród laureatów ogólnopolskiej nagrody ”Samarytanin Roku 2023”.

Uroczysta gala wręczenia Oskarów Miłosierdzia zamykająca plebiscyt odbyła się w kinie Kijów w stolicy Małopolski.

 

Jonasz Waśko chciał być ratownikiem medycznym, skończył szkołę policealną, potem pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Później przeprowadził się do Krakowa i rozpoczął pracę w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. W zawodzie już 14 lat.

Człowiek do zadań specjalnych. Pielęgniarz anestezjologiczny i ratownik w jednej osobie. Zawodowo zajmuje się również szkoleniem innych medyków. Prywatnie szczęśliwy mąż Joanny i ojciec dwójki dzieci – Leona i Róży. W wolnym czasie miłośnik podróży, sportu i fan Formuły 1. Dobry humor i nieszablonowość to cały Jonasz Waśko.

11 maja br. wracał z pracy, jechał wzdłuż Wisły na hulajnodze, spieszył się odebrać córkę ze szkoły. Przy stopniu wodnym Dąbie zauważył, że dwie osoby w wodzie szamocą się. Jonasz Waśko wskoczył do rzeki. Okazało się, że tonącym był chłopiec, którego próbował ratować policjant (już też po służbie).

Jonasz Waśko reanimował chłopca jeszcze w rzece, potem przyjechały straż pożarna i karetka. Pielęgniarz i policjant uratowali chłopca, którego przetransportowano do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Pod szkołą spotkał się z żoną, która zdziwiona zapytała: Jonasz, jak ty wyglądasz, co się stało.

– A wiesz, reanimowałem dziecko, trzeba było pomóc – rzucił zdawkowo.

O jego czynie bohaterskim zrobiło się głośno dopiero po tym jak straż pożarna wysłałA list gratulacyjny do dyrekcji szpitala.

Zresztą nie była to jego pierwsza taka interwencja – kilka lat temu pomógł kobiecie, która na koncercie w Krynicy zaczęła rodzić. Ciężarna melomanka festiwalu im. Jana Kiepury zgłosiła się po pomoc do Jonasza, który dyżurował  w karetce. Założył wenflon, porozmawiał, uspokoił, kobieta urodziła w szpitalu.

Wiele lat temu uczestniczył  w karambolu (ogromny,   dwadzieścia aut) wracając z wakacji nad morzem, razem z rodziną i kolegą – Romanem Gurgulem,  ratownikiem medycznym z grupy beskidzkiej GOPR.  Przyjaciele- ratownicy jako pierwsi udzielali pomocy poszkodowanym.

 Wręczenie statuetek  zamyka ogólnopolski plebiscyt ” Miłosierny Samarytanin Roku 2023″. Do plebiscytu zgłoszono około 80 kandydatów. Kapituła, w której skład wchodzą m.in. prof. Janusz Skalski, znany polski kardiochirurg oraz lekarze i wolontariusze, przyznała sześć wyróżnień i osiem statuetek.

Stanisław Wysocki, pomysłodawca plebiscytu i założyciel stowarzyszenia św. Eliasza:

Czasami otaczająca rzeczywistość przeraża. Śmiem twierdzić, że nie tylko mnie. Tym bardziej cenię sobie ten plebiscyt. Gdy podczas gali spotyka się tylu ludzi niosących w świat dobro, pomoc, nadzieję, jakbym budził się ze złego snu. Bo świat jest pełny dobrych ludzi. Po to co roku organizujemy i szukamy miłosiernych w Polsce i przypominamy że „Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiejkolwiek by ono było natury”. Jest to cytat z dokumentu „O zbawczym cierpieniu” św. Jana Pawła II.