Szopki krakowskie też w Szpitalu

Podziwiajcie jedną z trzech szopek krakowskich, którą otrzymaliśmy na okres świąteczny od Muzeum Krakowa.
Akurat ta widoczna na zdjęciu (specjalnie w różnych ujęciach) jest na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym.
Wykonały ją osoby niewidome i słabowidzące, w czasie warsztatów organizowanych w Muzeum Krakowa w 2016 roku.
Środkowa wieża inspirowana wieżą Kościoła Mariackiego. Na drugim piętrze twórcy umieścili postaci diabła i anioła. Święta Rodzina znajduje się pod kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej i otaczają ją smok wawelski i trzej królowie z darami.
Cudna.
Pozostałe dwie szopki znajdują się w głównym holu Szpitala oraz Centralnej Rejestracji. Szopka autorstwa Krzysztofa Kramarza powstała na konkurs, który odbył się w 2019 roku. W środkowej wieży, odwzorowującej wyższą wieżę Kościoła Mariackiego, umieszczony został hejnalista. W najniższej kondygnacji nawiązującej do Sukiennic i Barbakanu smok wawelski wyłania się by pożreć owieczkę wypełnioną siarką
Szopka wykonana przez podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Sióstr Felicjanek została zgłoszona na konkurs w 2022 roku, w którym zdobyła II nagrodę w kategorii szopek grupowych. Środkowa wieża inspirowana jest wyższą wieżą Kościoła Mariackiego. Wokół Świętej Rodziny zobaczyć możemy postaci trzech królów, pasterzy z owcami i parę aniołów. Nieco dalej umieszczona została para w strojach ludowych i smok wawelski.